Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Haradinaj-Stublla: Vetëm ShBA mund të ofrojë garanci dhe sanksione nëse marrëveshja nuk zbatohet nga palët


Ish-kryediplomatja: Vetëm ShBA mund të ofrojë garanci dhe sanksione nëse marrëveshja nuk zbatohet nga palët.

Ish-kryediplomatja kosovare, Meliza Haradinaj-Stublla ka thënë se nuk ka shumë shpresa se do të mund të nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë në takimin e 18 marsit në Ohër.

Haradinaj-Stublla në emisionin ‘dPt te Fidani’ në T7 thotë se vetëm ShBA’të mund të ofrojnë garanci dhe sanksione nëse kjo marrëveshje nuk zbatohet nga të dyja palët.

“Nuk ka shumë shpresë se do të mund të arrijnë te një format që do të arrijnë që të dyja palët të nënshkruajnë. Nuk kam shumë shpresa që do të mund të gjendet një mekanizëm, përveç faktit që SHBA është në tavolinë pasi është ajo që i ofron edhe garancitë edhe sanksionet nëse kjo marrëveshje nuk zbatohet nga të dyja palët”.

Megjithëkëtë, ish-kryediplomatja thotë se nuk mund të pritet që plani i zbatimit të kësaj marrëveshje të bëhet ligjërisht I obligueshëm për një kohë kaq të shkurt.

“Edhe tani që ky plan i zbatimit thuhet që është historik I 10 vjecarit të marrëveshjeve, nuk mund të presim se do të mund të bëhet për një kohë kaq të shkurt, ligjërisht i obligueshëm”.

Latest Posts

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Mos i humbisni

Ja pse “International Hair Clinic’s” është numër një në Shqipëri e Kosovë për mbjelljen e flokëve

Nëse dikur njerëzit bashkë me flokët e tyre humbnin edhe një pjesë nga sharmi i tyre, e dukeshin më të moshuar, sot ka zgjidhje...

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...