Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Ngritet Kallëzim Penal ndaj Bilall Kasamit, rrezikon 6 muaj deri në 3 vite burg

Urim GJATA

Në 8 Shkurt 2023 pranë Prokurorisë së Tetovës është deponuar kallzim penal për kryetarin e komunës Bilall Kasami. Kallzimi penal është bërë nga drejtoresha e gjimnazin të Tetovës Teuta Llalla e cila në Maj 2023 u shkarkua si drejtoresh nga kryetari i komunës, por Inspektorati i Arsimit, Komisioni i shkallës së dytë, Gjykata Administrative vërejtën se shkarkimi i drejtoreshës ishte i jashtëligjshëm dhe për pasojë drejtoresha u rikthye në detyrën e sajë ndërsa kryetarit të Komunës Bilall Kasamit ju morën kompetencat për gjimnazin.

Çështja nuk përfundojë me kaq, drejtoresha Teuta Llalla duke qenë në të drejtën e saj ka ngritur kallzim penal kundër Bilall Kasamit dhe këshillit të shkollës të cilët sipas kallëzimit penal në prokurorinë e Tetovës vërehet se janë shkelur qëllimisht dy nene. Drejtoresha Llalla përfaqësohet nga avokati Prof.dr. Sejfulla Osmani një emër i njohur në fushën e drejtësisë dhe avokatisë. Nëse vërtetohet se Bilall Kasami ky shkelur Ligjin ai dënohet 6 muaj deri në 3 vite burg në bazë të nenit 353.

Ky kallzim shkaktojë tronditje psikologjike tek kryetari i komunës Bilall Kasami sepse është hera e parë prej më se 30 vitesh demokraci që një drejtor shkolle bën kallzim penal kundër një kryetari komune për shkarkim nga detyra. Pasi dështuan bisedimet e shkuesve nga ana e kryetarit për tërheqjen e kallëzimit penal, Bilall Kasami bëri hapin tjetër duke keqpërdorur pozitat e tija të pushtetit vendor duke bllokuar dotacionet e gjimnazit të Tetovës dhe buxhetin vjetor të kësaj shkolle. E thënë më qartë, kryetari i komunës Kasami dhe këshilli i komunës kanë bllokuar në mënyrë të jashtëligjshëm financat për këtë shkollë të cilat janë detyrim ligjor sepse këto financa i lëshon ministria e financave dhe jo komuna.

Nga inatet e vogla personale Bilall Kasami në këtë rast po rrezikohet sërisht Këshillin e Komunës i cili duke mos e kaluar llogarinë përfundimtare 2022 për gjimnazin e Tetovë mund të shkojë në rizgjedhje për këshillin e komunës. Nëse ndodh kështu, atëherë Bilall Kasami dhe partia e tij që drejton do hyjnë në historinë tragjike e keq menaxhimit të komunës së Tetovës.

Bllokimi i jashtëligjshëm i dotacioneve dhe buxhetit të gjimnazit të Tetovës nga ana e Bilall Kasamit dhe këshillit të komunës çon në mos pagesat mujore të shkollës siç janë energjia elektrike, nafta për ngrohjen e ambienteve shkollore, materialet higjenike, transporti mujor i nxënësve, mirëmbajtja e objektit të shkollës, etj. Bilall Kasami me këto veprime ju merr të drejtën nxënësve për të qenë pjesëmarrës nëpër gara të ndryshme, bllokohen realizimet e projekteve Europiane Erasmus +.

Bilall Kasami në bashkëpunim me partinë maqedonase VMRO-DPMNE janë duke punuar për shkatërrimin e arsimit shqip në Tetovë sepse dihet që gjimnazi i Tetovës zë një vend të rëndësishëm në historinë e suksesshme të arsimit shqip si në kohën e Jugosllavisë ashtu edhe pas viteve 1990.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

Nikollovski: Kavaçevski kreativ, Mickoski bashkëpunues, Ahmeti largpamës!

“Mund të ketë shpresë për Maqedoninë, tregoi takimi i liderëve, për habinë e të gjithëve. Tre liderët e partive më të mëdha politike ranë...

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...