Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Shpallja e Vjosës “Park Kombëtar”, një ngjarje e rëndësishme

Vendimi për të shpallur luginën e lumit Vjosë park kombëtar është një nga ato ngjarje që ka rëndësi historike për mjedisin në Shqipëri. Vlera e tij rritet, edhe po të mendosh se deri në këtë vendim u arrit nga përpjekjet e shoqërisë civile dhe qytetarëve dashmirës të natyrës dhe mjedisit, të cilët luftuan me oligarkinë ekonomike e politike, që kishte interersa të mëdha për projekte energjitike në këtë lumë.
Partia Agrare Ambientaliste e përshëndet këtë vendim, jo vetëm si parti që ka në fokus mbrojtjen e mjedisit, por edhe si një kontributore modeste në këtë çështje.
Ne shpresojmë tashmë që ky status ta mbrojë vërtet lumin dhe astetet e tjera natyrore të luginës së tij, pasi në Shqipëri shpesh statusi si zone e të mbrojtura nuk kanë mjaftuar për ti mbrojtuar ato.
Janë më dhjeta zona të mbrojtura e parqe natyrore, nga Valbona deri tek Parku i Shebenik-Jabllanicës, që edhe pse të mbrojtura janë bërë pre e lejeve të ndërtimit për vepra energjitike, devijime të rrjedhës lumore duke shkaktuar pasoja të rënda për natyrën dhe njerëzit që jetojnë në këto zona.
Të dashur miq!
PAA do të vazhdojë të jetë një mbrojtëse e natyrës.
Kandidatët për këshillat bashkiakë që do të garojnë në zgjedhjet e 14 Majit, do të jenë zërat më të fortë të mbrojtjes së pasurive të natyrës në bashkitë ku ata do të veprojnë, veçanërisht në zonat e mbrojtura.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=799369131547400&set=a.418568342960816

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...