Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Vendi i parë i NATO-s/ Polonia do të dërgojë katër avionë luftarakë në Ukrainë

Polonia do të dërgojë katër avionë luftarakë të epokës sovjetike Mig në Ukrainë. Në këtë mënyrë Polonia do të jetë vendi i parë i NATO-s që dërgon avionë që nga pushtimi i Rusisë vitin e kaluar.

 

Presidenti polak Andrzej Duda deklaroi se avionët luftarakë do të dërgohen në ditët në vijim, ndërsa të tjerët do të dorëzohen në të ardhmen.

 

Megjithëse një nxitje e mirëpritur për mbrojtjen ajrore të Ukrainës, avionët shtesë nuk pritet të jenë vendimtarë në luftë.

 

Zëvendëskryetarja e parlamentit të Ukrainës, Olena Kondratyuk tha se shpreson që më shumë vende të pasojnë vendimin e Polonisë.

 

Vende të tjera të NATO-s po shqyrtojnë dërgimin e avionëve të epokës sovjetike, me të cilët pilotët ukrainas janë trajnuar për të fluturuar.

 

Ukraina ka kërkuar prej kohësh nga vendet perëndimore që t’i dërgojnë avionë luftarakë modernë,si F-16.

 

Mbretëria e Bashkuar po trajnon pilotët ukrainas në avionë të standardeve të NATO-s. Por për shkak të kohërave të gjata të trajnimit, ajo ka paralajmëruar se furnizimi me avionë perëndimor do të ishte vetëm një opsion afatgjatë.

 

Presidenti Biden ka përjashtuar më parë dërgimin e avionëve nga SHBA në Ukrainë.

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...