Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Xi Jinping shkon në Rusi; Putin fton presidentin kinez

Presidenti kinez, Xi Jinping, do të udhëtojë në Rusi javën e ardhshme. Lajmi është konfirmuar nga të dyja palët, teksa kjo do të jetë vizita e parë në Moskë, që kur ajo ka nisur sulmet në Ukrainë. Referuar deklaratës zyrtare, Xi Jinping do të jetë në Rusi nga 20 deri më 22 mars.

 

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze deklaroi se udhëtimi synon promovimin e paqes, teksa Pekini do të ruajë pozitën e tij objektive dhe të paanshme për çështjet ndërkombëtare dhe rajonale, përfshirë luftën në Ukrainë.

 

Kremlini konfirmoi vizitën shtetërore, për të cilën tha se ishte me ftesë të Putinit.

 

 KREMLINI

“Të dy liderët do të diskutojnë zhvillimin e partneritetit pa kufi dhe bashkëpunimin strategjik midis Rusisë dhe Kinës. Xi dhe Putin do të këmbejnë pikëpamjet në kontekstin e thellimit të bashkëpunimit ruso-kinez në arenën ndërkombëtare”

 

Presidenti kinez pritet të diskutojë planin 12-pikësh për përfundimin e luftës, një dokument i hedhur poshtë nga shumica e qeverive perëndimore. Referuar mediave ndërkombëtare, presidenti kinez dhe ai i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, po ashtu planifikojnë të flasin së shpejti nëpërmjet një lidhje me video online, në atë që do të ishte biseda e tyre e parë, që nga nisja e sulmeve ruse.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...