Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Tahiri: Serbët që nga dje kanë vulën e Albin Kurtit


Tahiri: Zajednica dhe autonomia politike për serbët që nga dje kanë vulën e Albin Kurtit.

Në lidhje me pajtimin e djeshëm në Ohër për Aneksin e Zbatimit të Marrëveshjes Bazë për normalizim të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbi, ku në veçanti pala kosovare zotohet që “menjëherë” të nis zbatimin e Nenit 7 ku parashihet dhënia e një “niveli të duhur vetëmenaxhimi për komunitetin serb” në përputhje me marrëveshjen e mëparshme përkatëse të Dialogut (ku përfshihet Asociacioni i Komunave të banura me shumicë serbe), ka reaguar edhe Shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, i cili konstaton se që nga dje “Zajednica” dhe “autonomia politike për serbët” mbajnë vulën e kryeministrit Albin Kurti.

Reagimi i Abelard Tahirit:

Për më shumë se një dekadë, Albin Kurti ua ka mohuar dy milion qytetarëve të Kosovës një normalitet shoqëror e politik, duke premtuar ndryshime radikale në dialogun me Serbinë, si shtegun më të afërt për të ardhur në pushtet.

Tash që ka bërë marrëveshje me Aleksandër Vuçiqin, edhe pse s’do të mund t’ia kthejë Kosovës vitet e humbura, ai duhet të mbahet përgjegjës për de normalitetin e viteve që po vijnë. Me këtë marrëveshje, atij duhet t’i kërkohet llogari politike dhe do t’i kërkojmë llogari, mbi një numër të madh temash e obligimesh, pas së cilave e ka lidhur Kosovën.

Pavarësisht pretendimeve për t’iu dhënë tjetër emër, gjërave shumë të qarta si zajednica e autonomia politike për serbët, nga dita e djeshme, që të dyja e kanë vulën e Albin Kurtit. Marrëveshja e tij me Vuçiqin, jo vetëm që nuk është e plotë për shkak se nuk i ka sjellë Kosovës as njohje, as funksionalitet, por është e pa përmbyllur sepse i ka hapur dyert dilemave të cilave Albin Kurti nuk do të mund t’iu shpëtojë me deklarata.

Përveç çështjeve kapitale kushtetuese, ai duhet të përgjigjet në radhë të parë për realitetin që krijon kjo marrëveshje dhe mbi atë se çka ka zgjidhur konkretisht kjo marrëveshje, në çështjet e hapura mes Kosovës dhe Serbisë? Njëkohësisht, në mes tjerash, ai duhet t’iu tregojë shqiptarëve të Mitrovicës së Veriut, se kur ata do të mund të kthehen në pronat dhe banesat e tyre të uzurpuara. Duhet të përgjigjet, se a u shpërbënë grupet e armatosura kriminale në veri të vendit, dhe cila është adresa nga e cila, qytetarët pa dallim etnie në komunat veriore të Kosovës, mund të kërkojnë siguri e rend tani e tutje. Duhet t’ua shpjegojë qytetarëve të Kosovës se pas kësaj marrëveshje, a janë ata më të sigurt që të lëvizin lirshëm në çdo cep të territorit të vendit.

Marrëveshje ka. Ajo nuk zgjidhë asgjë për Kosovën, as për të shkuarën, as për të ardhmen. Ajo rrezikon ta de funksionalizojë shtetin tonë dhe ta prishë balancin kushtetues mbi të cilin funksionon republika jonë. Ajo është marrëveshje për rehabilitimin e Aleksandër Vuçiqit, e cila e mbanë emrin e vulën e Albin Kurtit.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...