Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Takimi Kurti-Vuçiç/ Musliu: Ka pajtueshmëri mes palësh, Kosova përfiton diplomatikisht

Analisti, Albert Musliu, lidhur me takimin e kësaj të shtune mes Kurtit dhe Vuçiç deklaroi se palët do mund të shprehin një dakordësim mes tyre.

 

Në një intervistë për Vizon Plus, Musliu theksoi se ndonëse pretendohet nga të dyja palët se nuk do të ketë nënshtrim, nuk mohohen pajtueshmëria mes tyre.

 

“Mendoj se prej këtij takimi të dy palët nuk do dalin pa shprehur gatishmëri edhe pajtueshmëri me atë që do merren vesh, këto nuk janë biseda të lehta. Nëse në Ballkan ka një kontekst të gjatë, është ai shqiptaro-serb dhe për mbylljen e këtij konteksi kërkon edhe durueshmëri edhe vizion edhe kreativitet”, tha ai.

“Askush prej pjesëmarrësve nuk insiston në nënshkrimin e ndonjë dokumenti, ashtu siç u bë dhe 1 muaj më parë, kishim dakordësim mes dy palëve me dokumentin ndërmjetë dy palëve, por edhe eksperiencë e partnerëve tona euroatlantikë me shtetet e Ballkanit që përveç duhet edhe udhërrëfyesit e marrëveshjeve të dakordësohen”, shtoi ai.

 

 

Lidhur me përfitimet e shteti të Kosovës, Musliu theksoi se një element i rëndësishëm i marrëveshjes është pranimi i ndërsjelltë.

 

“Me këtë dokument iu pranohet Kosovës ai propozim që ta pranojë Serbinë kur ajo ta pranojë Kosovën. Ka rëndësi diplomatike, një barazi për dy palët dhe kërkohet pranim i ndërsjelltë”, tha ai. “Me Kosovën është më me rëndësi që marrëdhëniet të normalizohen, të fillojnë dhe disa funksione ndër shtetërore”, shtoi ai.

 

Ai theksoi se ka një dakordësim mes palëve ndonëse të theksojnë vazhdimisht se nuk do të ketë një nënshkrim. Ai shtoi se takimi në Ohër është i mirëmenduar në mënyrë që të mos shkaktojë tensione mes palëve.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...