Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

EZONE/Biznesi: Pagat nuk rriten me urdhër, duhet paketë stimuluese

Teksa qeveria ka nisur një aksion konsultimi siç e quan kryeministri për të rritur dhe formalizuar pagat në treg, komuniteti i biznesit thotë se ky nuk duhet të jetë aksioni i radhës. Por nevojitet një reformë e thellë në mënyrë që të stimulohet ruajtja e fuqisë punëtore.

 

Alban Zusi, në emisionin E-ZONE tha se qeveria duhet të mendojë për një pakete stimuluese ndaj biznesit në funksion të rritjes së pagave.

 

“Kjo nuk bëhet me një apel për të rritur pagat e ulëta. Për mua pagat e ulëta nuk rriten duke kërkuar më shumë nga dhjami i biznesit. Rrogat e ulëta rriten duke u rritur pagat e mesme brenda vet biznesit. Unë do të doja që ky aksion të mos ishte thjesht aksioni i radhës, por një reformë e mirëfilltë në tregun e pagave. Reforma duhet të bazohet në një paketë konkrete stimuluese, ku një nga stimujt mund të jetë reduktimi I barrë së taksave mbi pagën”, u shpreh Zusi.


Aktualisht paga mesatare bruto në shkallë vendi është 66 mijë lekë me një rritje prej 10 % krahasuar me fund vitin 2021. Ritmet me të cilat po rritet paga mesatare është disa herë më e ulet se rritja që po aplikohet në pagën minmale e cila nga 1 prilli arrin në 40 mijë lekë bruto.

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...