Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Putin i pandehur për krime lufte/ Kina mbron presidentin rus

Lideri kinez Xi Jinping ka mbërritur në Moskë për një vizitë tre-ditore ku do të takohet me homologun e tij rus, presidentin Vladimir Putin.

 

Ky takim vjen vetëm disa ditë pas vendimit të gjykatës ndërkombëtare penale qe lëshoi një urdhër arrest ndaj kreut të Kremlinit Vladimir Putin dhe bashkëpunëtores së tij për krimet e luftës në Urainë.

 

Në lidhje me këtë vendim  Ministria e Jashtme e Kinës ka bërë sot një reagim ku i kërkon Gjykatës Penale Ndërkombëtare të mbajë qëndrim të paanshëm dhe të shmangë politizimin e standardet e dyfishta.

 

MINISTRIJA E JASHTME E KINES

“Gjykata Penale Ndërkombëtare duhet të mbajë një qëndrim objektiv dhe të paanshëm, të respektojë imunitetin juridiksional që gëzon kreu i shtetit në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, të ushtrojë funksionet dhe kompetencat e saj në përputhje me ligjin, të interpretojë dhe zbatojë të drejtën ndërkombëtare me mirëbesim dhe të shmangë standardet e dyfishta”

 

Kjo është vizita e parë e udhëheqësit të Kinës Jinping në Moskë që kur Rusia nisi pushtimin e saj të paprovokuar ndaj Ukrainës.

 

Sic është bërë me dije nga mediat vendase, takimi eshte në kuadër të rritjes së bashkëpunimit mes Kinës dhe Rusisë ku do të firmosen  disa marrëveshje të rëndësishme.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...