Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

“Rusia ka humbur 165 mijë ushtarë në Ukrainë”

Rusia ka humbur 165,610 ushtarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit të saj, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Kievit.

 

Në 24 orët e fundit viktimat kanë qenë 700. Rusia ka humbur gjithashtu 3,537 tanke, 6,869 mjete luftarake të blinduara, 5,416 automjete dhe tanke karburanti, 2,577 sisteme artilerie, 507 sisteme raketash të shumëfishta, 270 sisteme të mbrojtjes ajrore, 305 helikopterë, 29 helikopterë, 2160 drone dhe 18 varka. Ky është informacioni në fakt që japin autoritetet ukrainase.

 

Kievi zyrtar shton gjithashtu se Rusia synon të pushtojë një territor të ri në Ukrainë për të krijuar zona tampon për të mbrojtur zonat e pushtuara.

 

Kështu deklaroi komandanti i Forcave të Bashkuara të Forcave të Armatosura të Ukrainës Sergiy Naev, duke vënë në dukje se udhëheqja e Federatës Ruse “nuk heq dorë nga përpjekjet për të vendosur kontroll mbi të gjithë territorin e Ukrainës. Armiku vazhdon të kryejë operacione sulmuese në drejtime të veçanta me qëllimin për të kapur plotësisht rajonet Donetsk dhe Lugansk. Në të njëjtën kohë, në territore të tjera të pushtuara përkohësisht, veçanërisht në rajonet Kherson dhe Zaporizhzhia, po forcon linjat e mbrojtjes dhe po ndërton rigrupimin në kurriz të qytetarët e mobilizuar”.

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...