Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

“Aktivisti” po shqyrtohet në KQZ/ Celibashi: Do marrim vendim

Komisioneri i KQZ, Ilirian Celibashi në emisionin Quo Vadis në Vizion Plus bëri me dije se institucioni që ai shqyrton ka marrë në vlerësim kërkesën e PD për aplikacionin “Aktivisti”.

 

Celibashi deklaroi se KQZ ka nisur vlerësimin e këtij shqetësimi dhe aktualisht po mbledh informacione nëse ky aplikacion përbën shkelje të Kodit Zgjedhor apo legjislacionit në tërësi.

 

Komisioneri i KQZ shtoi se konkluzioni i këtyre informacioneve do të bëhet me dije përpara zgjedhjeve vendore, pasi në të kundërt nuk do të kishte vlerë.

 

“Është përcjellë ky shqetësim nga PD në KQZ. Ne jemi në një proces vlerësimi të kësaj kërkese dhe shqetësimi. Jemi duke kërkuar informacion së pari nga PS për të cilën pretendohet se është pronare e këtij aplikacioni, por edhe nga institucione të tjera të cilat në një mënyrë ose një tjetër mund të japim informacion në lidhje me se çfarë përfaqëson ky aplikacion dhe nëse ky aplikacion përbën cënim të ligjit zgjedhor apo pjesës tjetër të legjislacionit. Përsa i përket KQZ ne do duhet të verifikojmë dhe vlerësojmë nëse ky aplikacion dhe përdorimi i tij cënon aspekte të caktuara të Kodit Zgjedhor”, tha ai. “Shpresojmë që të kemi një vendimmarrje para fillimit të fushatës”, shtoi ai.

 

Nga ana tjetër, Celibashi bëri me dije se risia e këtyre zgjedhjeve do të jetë votimi elektronik në 3 bashki të vendit, Elbasan, Kamëz dhe Vorë. Sipas tij, objektivi është që rezultati për krerët e bashkive dhe anëtarëve të Këshillave Bashkiakë të bëhet i ditur brenda 1 ore nga përfundimi i orarit zyrtar të votimit.

 

Megjithatë, ai bëri me dije se ky sistem ende nuk është implementuar totalisht.

Latest Posts

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...