Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Grubi realizoi takim me përfaqësuesin rumun për Ballkanin Perendimor, Adrian Davidoiu

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim përfaqësuesin rumun për Ballkanin Perëndimor z. Adrian Davidoiu, i shoqëruar nga ambasadorja e Republikës së Rumanisë, znj. Monica Axinte.

Ndryshimet kushtetuese, procesi i integrimit dhe dialogu mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë ishin tema të cilat u biseduan në takimin mes Grubit dhe Davidoiu.

Të dy bashkëbiseduesit diskutuan rreth situatës aktuale politike në vend dhe rajon, rëndësinë e miratimit të ndryshimeve kushtetuese dhe realizimin e reformave për përshpejtimin e procesit drejtë eurointegrimit, procesi i cili ka mbështetjen e vazhdueshme politike dhe teknike të Rumanisë.

Grubi elaboroi planin qeveritar për zbatim të marrëveshjes europiane dhe ndryshimet kushtetuese duke theksuar bindjen për sukses dhe vazhdimësi të rrugës europiane.

Grubi është shprehur gjithashtu i bindur se marrëveshja e arritur mes Kosovës dhe Serbisë është historike dhe e drejtë jo vetëm për dy vendet por edhe për mbarë rajonin sepse propozimi europian që bazohet në iniciativën gjermane dhe franceze është në gjendje të zgjidhë një pjesë të madhe të problemeve dhe do të hap rrugën për integrim në Bashkimin Europian, si dhe sinjal i rëndësishëm pozitiv për Ballkanin Perëndimor në një situatë kritike ndërkombëtare.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...