Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Kina dhe Rusia marrëveshje për armët/ Putin: Shembull se si fuqitë botërore ndërveprojnë

Takimi tre ditor i liderit kinez Xi Jinpng në Moskë përfundoi pa asnjë zgjidhje të mundshme në lidhje me konfliktin Rusi-Ukrainë. Putin tha se propozimi kinez për ti dhënë fund luftës mund të përdoret si bazë, por sipas tij Perëndimi dhe Ukraina nuk janë ende gati.

Vizita u mbyll me një dakrë ceremoniale pas nënshkrimit të disa marrëveshjeve të rëndësishme ekonomike dhe ushtarake ku të dy liderët u shprehën të kënaqur.

 

VLADIMIR PUTIN

 

PRESIDENT I RUSISE

 

“Ky është një shembull se si fuqitë botërore, të cilat janë anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe kanë një përgjegjësi të veçantë për ruajtjen e stabilitetit dhe sigurisë në botë, duhet të ndërveprojnë veprojnë me njëri tjetrin”

 

Pa takimit Xi Jinpng deklaroi se bashkëpunimi me Rusinë vjen si zgjidhje strategjike që  Kina ka bërë në bazë të interesave në komunitetin ndërkombëtar.

 

XI JINPING


PRESIDENT I KINES

 

“Si anëtarë të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Kina dhe Rusia do të vazhdojnë të punojnë me komunitetin ndërkombëtar për të mbrojtur me vendosmëri normat bazë të marrëdhënieve ndërkombëtare mbështetur në qëllimet dhe parimet e Kartës së OKB-së”

 

 

Vizita e liderit kinez, e para që nga nisja e sulmeve në Ukrainë, u pa me skepticizëm nga perëndimi.

 

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë kombëtare të SHBA, John Kirby tha se thellimi i marrëdhënieve midis Kinës dhe Rusisë vjen kryesisht për shkak të interesit të tyre të përbashkët për të sfiduar ndikimin global të SHBA-së.

Latest Posts

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...