Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Kishin 4 ditë që kishin ardhur nga Amerika për pushime/ 24-vjeçari në Përmet e mbyti nënën me plasmas (DETAJE+EMRAT)

Albi Muhollari ka qenë në gjendje të rënduar depresive kur ka kryer vrasjen e nënës së tij Zeniat Muhollari.   Burime bëjnë me dije se...

Vriten tre ushtarë izraelitë dhe një oficer egjiptian në kufirin mes dy vendeve, rrethanat të paqarta

Tre ushtarë izraelitë dhe një oficer sigurie egjiptian, u vranë të shtunën pranë kufirit mes dy vendeve. Autoritetet izraelite dhe egjiptiane thanë se...

Nimi thotë “Ani”, kënga ritmike që ka pushtuar zemrat e publikut

Po vjen me një super projek të cilin e ka titulluar “Ani”, një këngë verore e shoqëruar edhe me videoklip që është punuar nga...

Ngjarja tragjike në Tuz/ Iliri vrau Sheilën 19-vjeçare në sy të familjes pasi ajo i tha se nuk e donte më

Në Gjykatën e Lartë në Podgoricë, Ilir Gjokaj ka rrëfyer vrasjen e nëntëmbëdhjetëvjeçares Sheila Bakia para shtëpisë së saj në Tuzi, ku ka plagosur edhe babain e saj Shaban Bakia. Pas rrëfimit, gjatë paraqitjes dy orë e gjysmë të mbrojtjes së tij, ai shpjegoi se çfarë i parapriu tragjedisë pas së cilës, siç deklaroi ai, “u bë një vrimë e zezë njeriu”.

Megjithatë, gjyqi u ndërpre pasi Gjokaj ishte gati të tregonte se si nxori armën dhe qëlloi në drejtim të Sheilës pasi ajo nuk mund të fliste për shkak të të qarave.

“Nderi juaj, për hir të familjeve, miqve dhe të afërmve, jam i detyruar të tregoj historinë time dhe të Sheilës, edhe pse tani jam këtu para jush vetëm një vrimë e zezë e zbrazët e një njeriu. Jam i vetëdijshëm se i kam shkaktuar mjerim edhe familjes sime edhe familjes së Sheilës dhe po ta ktheja kohën pas do ta kisha marrë jetën time, sikur të kishte mbetur gjallë Sheila ime – tha Gjokaj.

Studenti i vitit të fundit të Akademisë së Arteve të Bukura në Cetinje tha para gjykatës se Sheilën, dashurinë e tij më të madhe, e ka parë për herë të parë në “25. maj” në Tuzi.

“Ishte dashuri ne shikim te parë. Ajo filloi vitin e parë në shkollën e mesme. Për mua kanë thënë se jam piktor, por nga një besim tjetër”, tha Gjokaj. Ai shprehet se besimi i tij nuk ishte problem i Sheilës, por i familjes së saj, të cilët ishin kundër lidhjes së tyre që në fillim.

“Ajo shkruan në ditarin e saj: “Fëmijët e mi do të festojnë disa herë në vit dhe unë do të jem i lumtur. Nuk më intereson kryqi i tij, sepse meqë e dua, ai është besimi im”. Filluam të takoheshim, ai iku dy herë nga shtëpia ime. Herën e parë që e ktheva me kërkesë të nënës së saj. Herën e dytë ai erdhi te dera e shtëpisë sime me një çantë të vogël ku kishte gjëra. Ajo tha se iku nga shtëpia dhe dëshiron të jetojë me mua, unë kam qenë njeriu më i lumtur në botë”, thotë Gjokaj, transmeton “Pobjeda”.

Nga respekti për Sheilën dhe dashurinë e saj për të pandehurin, familja Gjokaj nuk hante më mish derri.

Pas shtatë muajsh jete në shtëpinë e familjes së Gjokajt, Şeila dhe Iliri u shpërngulën në Budva me lejen e nënës së vajzës së ndjerë. Shkak ka qenë injorimi i të afërmve të Sheilës nga ana e nënës së saj që jetonin në lagjen pranë familjes Gjokaj.

“Mamaja e saj na ndihmoi në fillim derisa e kuptoi se ishte një lidhje serioze dhe se nuk mund të na ndanin. Ne u shpërngulëm në Budva dhe për dashurinë tonë mund të dëshmojnë fqinjët tanë nga Budva, profesorët e Akademisë dhe miqtë e përbashkët. Ne vizatuam së bashku, pikturuam dhe transferuam të gjitha ndjenjat tona në kanavacë. Nuk i thashë kurrë një fjalë të ashpër, nuk u inatosa kurrë me të. Kam qeshur me një çmenduri të saj, se ajo dinte të thoshte: e gjithë bota do ta marrë vesh për mua.” Tani e shoh se ajo ende kishte të drejtë”, tha i akuzuari Gjokaj.

Sipas të pandehurit, idilin e dashurisë e ka prishur familja e Sheilës, e cila ka dërguar mesazhe fyese dhe të vrazhda ndaj tij dhe familjes.

“Kur Sheila shkonte të takonte motrat e saj, kthehej me humor shumë të keq, duke qarë dhe duke më thënë se po e lutnin të kthehej dhe që ajo as që të mbetej shtatzënë rastësisht. Kisha frikë se mund të ndodhte… dhe ndodhi – Sheila ime më tha se duhej të kthehej në shtëpi dhe u nda me mua. U përpoqa të jetoj normalisht. Prindërit nuk më pyetën asgjë, e panë se sa shumë po vuaja. As unë nuk thashë asgjë, nuk munda, mendova se do të çmendesha, por nuk thashë asnjë fjalë”, thotë Gjokaj.

Mirëpo, pas një jave ai mori një mesazh nga Sheila nga një numër i panjohur në të cilin ajo i thotë se nuk mund të jetojë pa të, pas së cilës ata qetësohen dhe fillojnë të takohen fshehurazi.

“Ajo më tha që prindërit nuk e lejojnë të ketë telefon, se nuk mund të dalë nga shtëpia pa eskortë dhe gjithashtu kuptova se nëse e thyente fjalën nuk do të lejohej kurrë të shihte motrat e saj. përsëri. Më tha se sillet sikur nuk i intereson mua para tyre. Shpresoja se dashuria jonë do t’i kapërcejë dallimet tona”, tha Gjokaj.

Pas pak lidhja nuk mund të ishte më e fshehtë, ndaj familja e Sheilës kur panë makinën e Gjokajt pranë shtëpisë së tyre, do ta denonconin në polici. Më pas ka ardhur denoncimi për dhunë që Sheila dhe babai i saj kanë bërë ndaj Gjokajt.

“Ne folëm atë natë dhe ajo më lutej që të mos zemërohesha se duhej të pretendonte para babait të saj se nuk donte të më shihte. Dhe pashë që babai i saj ishte gati të përdorte çdo forcë kundër meje dhe asaj. , të mos jemi më bashkë”, tha i pandehuri.

Ai deklaroi se pas gjykimit në Gjykatën Penale, Shaban Bakia dhe një person tjetër ishin në pritje.

“Më kërcënuan. Ata ishin aq të fortë në kërcënimet e tyre, saqë unë u frikësova shumë. Kisha frikë gjithashtu se vëllai im binjak do të sulmohej sepse njerëzit vazhdojnë të na ndërhyjnë. Fillova të mendoj se çfarë të bëj për të mbrojtur veten. Pas një jave bleva një armë 400 euro. Unë kurrë nuk kam qëlluar një armë në jetën time dhe nuk kam pasur kurrë një armë, kështu që nuk e di se çfarë marke ishte apo sa fishekë mbante, por që atëherë e kam pasur gjithmonë me vete ose e kam mbajtur. në makinën time. Për aq sa kishte plumba në të, vetëm kaq kisha”, ka shtuar Gjokaj.

Në ditën e vrasjes së Sheilës, Gjokaj tha se e kishte parë atë teksa po kthehej në shtëpi nga Tuzi, ku takoi miqtë e tij. Automjeti i nënës së Sheila-s erdhi nga ana e kundërt, ku Sheila e bëri me dorë nga sedilja e pasagjerit ndërsa mbante motrën e saj të vogël në prehër. Pasi kanë parkuar, nëna e saj, sipas të pandehurit, ka parë që ai ka pasur qëllim t’i afrohet Sheilës dhe e ka penguar atë.

“Pastaj vendosa të përballem me Sabanin, të flas dhe ta zgjidh këtë agoni. Duke qenë se nuk e kisha numrin e tij në telefon, vendosa të shkoj në shtëpinë e tyre. Ndërsa u afrova me makinë, pashë nënën e saj që hyri në shtëpi dhe Sheila më bëri shenjë që të vija përsëri. Shkova e putha doren e motres se saj te vogel dhe i thashe Sheiles te telefonoje Shabanin nese eshte ne shtepi se dua te flas me te dhe nese nuk eshte mund te kem numrin e tij te telefonit. Derisa po them unë, Shabani del nga shtëpia dhe nxjerr telefonin për të më incizuar”, ka vazhduar Gjokaj.

Babai i Shieilës, sipas të akuzuarit, më pas urdhëron të gjithë familjen që ta filmojnë të akuzuarin.

“Unë thashë që nuk ka nevojë ta bëjnë këtë sepse kam ardhur vetëm për të folur. Fillova të djersitja dhe zemra më rrihte shpejt, por me qetësi përsërita që Sheila të dilte dhe të bisedonim. Shabani nuk pushoi së filmuari edhe pse e mbylli telefonin dhe tha: “Tani po ndalem, nuk do të të filmoj”, ka thënë Gjokaj, duke thënë se në një moment të gjithë filluan t’i bërtasin dhe se ajo e Sheilës. gjyshja ishte më agresive.

I pyetur nga Gjokaj se pse duhet ta pranonte sërish lidhjen e tij dhe të Sheelës, babai tha se nuk do ta bënte më kurrë “edhe sikur ajo të kishte vdekur”.

I akuzuari tha gjithashtu se kur Shaban Bakia e ka pyetur nëse mendon se kanë frikë prej tij, ai është përgjigjur se nuk ka ardhur në shtëpinë e tyre për t’i frikësuar, por në paqe sepse e do Sheilën dhe nëse ajo nuk e do atë, ai. nuk do të kishte ardhur kurrë.

“Në fakt kisha shumë frikë, sepse të gjithë më sulmonin, unë isha vetëm dhe Shabani po shikonte gjatë gjithë kohës nën tavolinë, ku fillova të dyshoja se kishte diçka poshtë saj”, tha Gjokaj.

Kur ishte gati të përshkruante pjesën e ngjarjes kur nxori armën dhe qëlloi me armë zjarri në drejtim të Sheilës, i akuzuari Gjokaj, dukshëm i mërzitur, kërkoi nga gjykata që të ulet pasi nuk ndihej mirë. Por edhe pas një minutë pushimi, Gjokaj nuk ka vazhduar mbrojtjen pasi nuk ka mundur të ndalojë së qarë.

Sheila u vra në sy të familjes së saj: babait, nënës, gjyshes dhe motrave. Sipas organit të akuzës, 19-vjeçarja ka qenë në shënjestër të të pandehurit Gjokaj pasi nuk ka pranuar të rinovojë lidhjen jashtëmartesore të ndërprerë disa muaj më parë. Gjatë asaj kohe, i akuzuari Gjokaj e ka ndjekur Sheilën, ka dërguar mesazhe përmes profileve false, e kërcënon, ka thënë se mes tyre nuk ka përfunduar dhe se jeta e saj është në dorën e tij.

Kërcënimet drejtuar Sheilës dolën të vërteta ditën e fundit të shtatorit të vitit të kaluar kur Gjokaj doli para shtëpisë së saj dhe qëlloi me armë të markës së panjohur vajzën 19-vjeçare pasi ajo i përsëriti se nuk donte. për të jetuar me të dhe se ajo nuk e donte atë.

Pas të shtënave fatale, babai i Sheilës, Shabani, i është afruar Gjokajt dhe ka tentuar ta kapë për dore, por i pandehuri e ka kthyer armën drejt tij dhe i ka gjuajtur një predhë në gjoks. Pas shkëmbimit të zjarrit, Gjokaj ka hipur në veturën e tij dhe ka gjuajtur edhe dy plumba në drejtim të Shaban Bakias, i cili po shkonte drejt të akuzuarit. Njëra prej predhave e ka goditur Shabanin në bark, ndërsa tjetra ka përfunduar në shtyllën e shtëpisë së familjes.

Latest Posts

Kishin 4 ditë që kishin ardhur nga Amerika për pushime/ 24-vjeçari në Përmet e mbyti nënën me plasmas (DETAJE+EMRAT)

Albi Muhollari ka qenë në gjendje të rënduar depresive kur ka kryer vrasjen e nënës së tij Zeniat Muhollari.   Burime bëjnë me dije se...

Vriten tre ushtarë izraelitë dhe një oficer egjiptian në kufirin mes dy vendeve, rrethanat të paqarta

Tre ushtarë izraelitë dhe një oficer sigurie egjiptian, u vranë të shtunën pranë kufirit mes dy vendeve. Autoritetet izraelite dhe egjiptiane thanë se...

Nimi thotë “Ani”, kënga ritmike që ka pushtuar zemrat e publikut

Po vjen me një super projek të cilin e ka titulluar “Ani”, një këngë verore e shoqëruar edhe me videoklip që është punuar nga...

Mos i humbisni

Edi Rama për Ali Ahmetin dhe babanë e Hashim Thaçit: Burra!

Kryeministri shqiptar, Edi Rama ka komentuar vizitën e sotme të kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti në brojë të Skenderajt ku ka...

Kryeparlamentari Xhaferi në Vilnus takoi nënkryetaren e parë të Asamblesë nacionale franceze, Valeri Rabo

Kryetari Xhaferi sot, në margjinat e takimit në nivel të lartë të kryetarëve të parlamenteve të vendeve anëtare të NATO-s, realizoi takim me nënkryetaren...

Vizitë familjes së ish presidentit të Kosovës/ Grubi: Hashim Thaçi me shokë janë themeli i lirisë dhe shtetësisë

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti shoqëruar nga zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi kanë qëndruar sot për vizitë në familjen e ish-presidentit...

Drejtori Idrizi takon homologen shqiptare Rovena Beqiraj/ Nënshkruhet marrëveshje e bashkëpunimit në sferën e Pronësisë industriale

Drejtori i Entit Shtetërorë për Pronësi Industriale z. Blerim Idrizi sot qëndroi për vizitë zyrtare në Tiranë të Republikë së Shqipërisë, konkretisht në zyrat...

Zyrtarizohet çifti i ri i showbizit, kapen në momente intime në Itali

Ylli i “Grey’s Anatomy”, Kevin McKidd dhe Danielle Savre nga Station 19, u panë bashkë në pushime në Itali. E veshur me bikini ngjyrë portokalli,...