Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Barnat nga Bashkimi Evropian në Kosovë, tash më pak se dikur


Barnat nga BE-ja në Kosovë, tash më pak se dikur.

Nga 3800 produkte medicinale sa janë të regjistruara në vend, aktualisht diku mbi 60 për qind e tyre janë nga vendet e Bashkimit Evropian, të pasuara nga rajoni, vendi dhe tregjet aziatike.

Megjithëse në të kaluarën tregu farmaceutik në Kosovë dispononte më shumë ilaçe evropiane, sesa kaq.

“Nga vendet e Bashkimit Evropian ka pasur më shumë përqindje të produkteve dhe vërehet një rritje e produkteve të vendeve që nuk janë të Bashkimit Evropian”, tregon kreu i OFK-së, Arianit Jakupi.

Sipas Odës së Farmacistëve të Kosovës arsyeja pse kompanitë e mëdha të BE-së janë larguar është për shkak se tregu kosovarë është i vogël, nuk është atraktiv dhe fuqia e blerjes është e ulët përfshirë këtu edhe konkurrencën në raport me produktet që vijnë nga tregjet aziatike, të cilat janë më çmime më të lira, raporton Klan Kosova.

Nga Oda bën me dije se në draft ligjin e ri për produkte dhe pajisje medicinale po punohet që të gjendet një opsion më i mirë që nxit regjistrimin e barnave të BE-së në Kosovë.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...