Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Ekonomia shqiptare u ngadalësua/ INSTAT: Rritja në vitin 2022 u përgjysmua në 4.8 %

Gjatë vitit 2022, rritja ekonomike e vendit tonë u përgjysmua, krahasuar me vitin 2021. Referuar të dhënave të Institutit të Statistikave, vitin e shkuar ekonomia shqiptare u rrit në nivelin e 4.8%, ndryshe nga viti 2021 kur ritmi i rritjes ishte 8.9%.

 

Sipas ekspertëve, ngadalësimi i rritjes ekonomike në vitin që lamë ishte i pritshëm pasi 2022 u karakterizua nga kriza e fortë e çmimeve dhe pasiguria, ndërsa në 2021 rimëkëmbja ishte më e fortë për shkak se dolëm nga pandemia.

 

Në vitin e shkuar ekonomia u rrit e ndihmuar kryesisht nga ndërtimi, sektor i cili ka performuar mirë gati në çdo muaj, ku vetëm në tremujorin e fundit u rrit me 14.4%, krahasuar me të njëjtën të 2021-shit. Sektorë të tjerë që njohën rritje gjatë muajve të fundit janë edhe tregtia, transporti, akomodimi dhe shërbimi ushqimor, ndikuar edhe nga çmimet e larta.

 

Ndërsa bujqësia që vijon të performojë negativisht, duke regjistruar një tjetër rënie gjatë periudhës tetor-dhjetor të 2022.

 

Për vitin aktual, qeveria parashikon që rritja ekonomike të ngadalësohet më tej në nivelin e 2.6%, për shkak të inflacionit dhe pasojave të luftës në Ukrainë.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

Nikollovski: Kavaçevski kreativ, Mickoski bashkëpunues, Ahmeti largpamës!

“Mund të ketë shpresë për Maqedoninë, tregoi takimi i liderëve, për habinë e të gjithëve. Tre liderët e partive më të mëdha politike ranë...

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...