Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Avdullah Hoti i përgjigjet Kurtit: Nuk luftohet inflacioni me ligje


Hoti i përgjigjet Kurtit: Nuk luftohet inflacioni me ligje.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në Rubikon të Klan Kosovës, ka thënë se është i shqetësuar me dërgimin e ligjeve nga opozita në Gjykatën Kushtetuese.

Ai tha se në këtë gjykatë, po pret të trajtohet Ligji për çmimet tavan të produkteve bazë dhe u shpreh se LDK-ja e ka dërguar në Gjykatë këtë ligj.

E kësaj deklarate i është përgjigjur deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, përmes një lidhje direkte në “Edicionin Special”, duke thënë se është naive të interpretohet në këtë mënyrë rritja e çmimeve dhe tha se nuk luftohet inflacioni me ligje.

“Është shumë naive të interpretohet në këtë mënyrë rritja e çmimeve, po të ishte që inflacioni të luftohet me ligje për çmimet tavan, sigurisht të gjitha vendet e BE-së dhe vendet e tjera demokratike nëpër botë, që janë përballur me inflacion, do të kishin ndërmarrë veprime të tilla, do të kishin miratuar një ligj për t’i kufizuar çmimet. Por, kjo nuk funksionon në ekonominë e tregut, këto masa tregojnë mentalitetin e tij të sistemeve të kaluara, nuk luftohet inflacioni me ligje”, u shpreh ai.

Hoti tutje tha se në rastin tonë inflacioni është i importuar dhe sipas tij, kjo qeveri nuk ka ndërmarrë asgjë për të zbutur ndikimin tek qytetarët, përcjell Klankosova.

“Inflacioni luftohet siç kanë ndërmarrë vendet e tjera, Zvicra ose Gjermania, ose vendet e tjera, i kanë indeksuar të ardhurat e ndryshme, i kanë indeksu pensionet, i kanë indeksu pagat, iu kanë ndihmuar qytetarëve, i kanë rishikuar ngarkesat e ndryshme tatimore. Janë masa të tjera me të cilat luftohet inflacioni, në rastin tonë inflacioni është i importuar, por kjo qeveri nuk ka ndërmarrë asgjë për të zbutur ndikimin tek qytetarët”, u shpreh tutje ai.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...