Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Rikthimi i basteve online/ Fidel Ylli tregon detajet, si do procedohet në vazhdim dhe qëllimi i qeverisë

Rikthimi i basteve online është një ka temat që ka ngjallur mjaft debat në vendin tonë. Të shumtë janë ata që e kanë kritikuar këtë vendim të qeverisë, për rikthimin e basteve, disa vite pas mbylljes së tyre në pikat fizike.

 

Në një intervistë për Vizion Plus me Frida Mavriqin, kryetari i KOKSH Fidel Ylli tha se qëllimi është kontrolli i individëve që vendosin skedina, dhe qarkullimi i parave në vendin tonë.

 

Bastet sipas tij janë një ves që nuk mund të hiqet dorë lehtë, ndaj është parë e arsyeshme rikthimi i tyre.

 

Kryetari i KOKSH shton më tej se Shqipërisë i ikin në vit rreth 500 mln euro nga funksionimi i tyre në të zezë.

 

Intervista e plotë:

 

-Pse qeveria u detyrua që pasi i mbylli t’i rihapë bastet on line?

 

Kanë qenë qeveri më të fuqishme se ne që e kanë bërë këtë gjë e nuk kanë funksionuar. Bastet janë ves si duhani. Edhe paketën kur e ble shkruan se duhani vret. Edhe nëse i mbyllin do mbjellin duhan në bahçe. Edhe Italia në vitet 80 i mbylli bastet dhe pastaj i kapi mafia. Bastet duhet të dalin në dritën e diellit sepse ato nuk janë mbyllur kurrë. Ato sot funksionojnë në të zezë dhe Shqipërisë i ikin 500 mln euro në vendet e tjera. Unë dua që familjarët ti ruajnë fëmijët e tyre që luajnë nga celulari. Nga tel që do luash do dalë emri dhe foto që je regjistruar.

 

-Sa mendoni se është informaliteti në këtë treg, në çfarë shifrash ?

 

Në shifrat që kanë qenë në 2017-2018 merrte në mënyrë formale 40 mln euro shteti. Kompanitë nuk tregoninin të vërtetën e fitimit. Shkatërrim është kur nuk kontrollohen nga shteti, jo kur kontrollohen nga ne.

 

-Projetklgji parashikon një taksim me 15 % të të ardhurave të lojës, mos duhet të ishte më i lartë ky tatim për aq kohë sa kemi të bëjmë me një veprimtari që shkakton edhe dëm social ?

 

Unë kam qenë në të gjitha kazinotë dhe nuk luaj bixhoz. 5% kanë luajtur edhe në kohën e Enverit, që ai të varte në mur. Edhe kur shkon ën bankë, nuk i fut dot të gjitha lekët sepse duhet të japësh burimin e të ardhurave. Shteti të shikojë kush luan dhe nga vijnë të ardhurat. Bastet janë adrenalinë, kur luan një ndeshje, pi një birrë e vendos një biletë. Bastet duhet të kontrollohen.

Latest Posts

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se “po luajnë me zjarr”, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.   Ministri rus...