Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Faton Peci: Rrëzimi i Osmanit është skenar i Serbisë, pas Ohrit Beogradi do destabilitet institucional në Kosovë


Peci: Rrëzimi i Osmanit është skenar i Serbisë, pas Ohrit Beogradi do destabilitet institucional në Kosovë.

Kryetari i partisë Guxo dhe ministri i Bujqësisë në Qeverinë e Kosovës, Faton Peci ka thënë se nuk ka informacione se Gjykata Kushtetuese mund ta ketë marrë një vendim për rastin e ish-deputetit, Veton Berisha.

Ai ka thënë se i gjithë ky debat është një skenar që mund të nxitet nga Serbia për ta krijuar një destabilitet institucional në Kosovë.

Sipas tij, Serbia është në ngërç ngase, sipas tij, nuk po gjen alternativë për të mos e zbatuar marrëveshjen e dakorduar në Ohër. Peci beson se këtij skenari i janë bashkuar edhe akterë të brendshme, pa dhënë informacione se kush janë atë.

Megjithatë, ai ka thënë se opozita është e interesuar ta rrëzojë qeverinë aktuale.

“Me këtë skenar synohet të krijohet një destabilitet institucional në Kosovë dhe lidhet me marrëveshjen e fundit në Ohër. Kjo marrëveshje nuk është e shkëlqyer, sic tha Kryeministri, por Beogradi zyrtar është në një ngërç. Ky skenar mund të vijë edhe nga jashtë Kosovës. E thashë, atje ekziston një ngërç i madh në Serbi. Nuk ka vullnet te pala serbe që të zbatohet kjo marrëveshje”, ka deklaruar Peci në “DPT te Fidan Jupolli”.

Megjithatë, sipas Pecit, ky është një diskutim i parakohshëm.

“Nga ifnformacionet që unë i kam, nuk ka një vendim për rastin në fjalë. Por megjithatë, se akterët jashtë Kosovës, kanë kalkuluar që ky mund të jetë një skenar për rrëzimin e Vjosa Osmanit dhe insitutcioneve të tjera”, ka thënë tutje ai.

Peci ka insistuar që Vjosa Osmani do të jetë përsëri presidente edhe nëse ajo rrëzohet si shkelëse e Kushtetutës.

“Ajo s’ka bërë asgjë gabim, nuk e ka shkelur Kushtetutën”, ka thënë Peci, duke deklaruar se në rast të zgjedhjeve në afat të shpejt, Guxo mund të shkojë sërish në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...