Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Së shpejti kosovarët do të paguajnë për qese e shishe të plastikës


Kosovarët së shpejti do të paguajnë për qese e shishe të plastikës.

Secilin produkt që e blejnë e vendosin në qese të plastikës.

Por ato së shpejti do të bëhen me pagesë 5 centë.

Ishte paralajmëruar se do të fillojë në janar të këtij viti, mirëpo kjo nismë është në proces e sipër.

Qytetarët e mirëpresin këtë vendim të institucioneve.

Udhëzimi administrativ për ambalazhin dhe mbeturinat e ambalazhit është në konsultim publik.

Zëvendës ministrja e Mjedisit Linda Çavdarbasha, tregon se ky udhëzim u bë që të reduktohet përdorimi i qeseve të plastikës.

Pos qeseve nën 25 mikron, ato më të trasha do të paguhen me para.

Edhe produktet tjera të plastikës siç janë shishet do të bëhen me pagesë.

Por ato para do t’u kthehen qytetarëve pasi ata t’i kthejnë shishet në një makineri sipas sistemit të rimbursimit të depozitave.

Ndonëse thotë se është vendim i vonuar, ekspertja e Mjedisit Egzona Kadiu-Shala e mirëpret këtë iniciativë.

Udhëzimi administrativ do të hyjë në fuqi pas miratimit në Qeveri.

Latest Posts

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Mos i humbisni

Fillojnë punët për ndërtimin e Korridorit 8

Nënkryetari i parë i Qeverisë dhe ministri për Sistem Politik dhe Marrëdhënie mes Bashkësive, Artan Grubi, sot, në pikëpagesën Tetovë-Gostivar, do të merr pjesë...

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...