Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Trump kritikon gjykatësin që do të shqyrtojë çështjen e tij penale

Të martën, zoti Donald Trump do të dalë para gjykatësit Juan Merchan për t’u përballur me akuzat penale. Kjo shënon herën e parë në histori që një ish-president amerikan përballet me akuza penale.

 

Vitin e kaluar, gjykatësi Merchan mbikëqyri çështjen penale ndaj Organizatës Trump, e cila u gjet fajtore për mashtrime tatimore dhe u gjobit, ndërsa një nga drejtuesit e lartë të organizatës, Allen Weisselber, pranoi fajësinë dhe u dënua me burg.

 

Paraqitja e zotit Trump para gjykatësit Merchan vjen pas hetimeve nga një juri e madhe lidhur me pagesat për të blerë heshtjen e aktores së filmave pornografikë Stormy Daniels në prag të zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.

 

Susan Necheles, një avokate e zotit Trump, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ish-presidenti do të deklarohet i pafajshëm.

 

Gjykatësi Merchan e dënoi Organizatën Trump me 1,6 milionë dollarë pasi juria vendosi dhjetorin e kaluar se kompania kishte shkelur ligjet. Zoti Weisselberg, i cili sherbeu për një kohë të gjatë nën drejtimin e zotit Trump, ishte dëshmitari kryesor i prokurorisë, dhe u dënua me pesë muaj burg.

 

Të premten, zoti Trump ndaj të cilit nuk u ngritën akuza në rastin e kompanisë së tij, e kritikoi ashpër gjykatësin Merchan në platformën e tij “Truth Social”.

 

“Gjykatësi i caktuar në çështjen ndaj meje të gjuetisë së shtrigave, një padi që nuk është ngritur kurrë më parë, më urren”, shkruante zoti Trump në rrjetin social. Ai po kandidon për të rimarrë Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e vitit 2024.

 

Zoti Trump nuk iu përgjigj kërkesës për të komentuar.

 

Gjyqi i Organizatës Trump nuk është rasti i vetëm që gjykatësi Merchan është përballur me njerëz të afërt me ish-presidentin.

 

Gjykatësi Merchan po kryeson gjithashtu një çështje penale ndaj ish-këshilltarit të zotit Trump gjatë fushatës presidenciale dhe në Shtëpinë e Bardhë, Steve Bannon, i cili ka deklaruar pafajësinë. Ai akuzohet për pastrim parashë dhe mashtrime që lidhen me një organizatë jo-fitimprurëse që mblodhi fonde për ndërtimin e një muri kufitar mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës.

 

Gjykatësi Merchan ka sherbyer në gjykatën penale të Manhatanit që nga viti 2009. Më parë ai ka qënë gjykatës për çështje që ngrihen kundër shtetit dhe agjencive të saj dhe më herët në një gjykatë në Bronks.

 

Zoti Merchan ka lindur në Kolumbi dhe u zhvendos në Shtetet e Bashkuara kur ishte në moshën 6-vjeçare. Ai u rrit në Queens të Nju Jorkut, sipas njoftimeve. Zoti Merchan u diplomua në Kolegjin Baruch dhe Shkollën Juridike të Universitetit Hofstra. Ai e filloi karrierën e tij juridike në të njëjtën zyrë të Prokurorit të Qarkut që tani po ndjek penalisht zotin Trump.

 

Në vitin 2011, Senatori demokrat Charles Schumer, i Nju Jorkut, i rekomandoi Presidentit Barack Obama që të emëronte zotin Merchan si gjyqtar federal në Bruklin. Zoti Merchan nuk u emërua për këtë post./voa

Latest Posts

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Mos i humbisni

Fillojnë punët për ndërtimin e Korridorit 8

Nënkryetari i parë i Qeverisë dhe ministri për Sistem Politik dhe Marrëdhënie mes Bashkësive, Artan Grubi, sot, në pikëpagesën Tetovë-Gostivar, do të merr pjesë...

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...