Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Ahmeti për gjykimin në Hagë: Pres që ky proces të përfundojë ashtu siç e presin të gjithë shqiptarët

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, ka thënë se pamjet nga Haga e kthejnë pas në kohë, duke kujtuar se kështu mblidheshin dikur kudo në Evropë për të protestuar për shkeljet që u bëheshin popullit shqiptar.

“Pres që ky proces të përfundojë ashtu siç e presin të gjithë shqiptarët”, ka thënë Ahmeti për gjykimin e sotëm në Hagë.

“Koha dëshmoi që ne që demonstronim para gjithë këtyre kancelarive, gjithë këto peticione, u vërtetua që shqiptarët po diskriminoheshin”, ka thënë Ahmeti në Speciale – Gjykimi i Madh në RTV Dukagjini.

“Ishte ushtruar dhunë sistematike që pas vendosjes së regjimit komunist policor që nga viti 1945, dhe u jemi mirënjohës e falënderues Evropës e Amerikës që vlerësuan më në fund se shqiptarët kishin të drejtë, dhe e ledhatuara e quajtur Jugosllavi, përfundoi në greminë”, ka thënë tutje ai.

Ahmeti tha se për të është e pakuptim që pas 23 vjetësh të ngrihet aktakuzë ndaj ish-krerëve të UÇK-së.

“Të ngrihet një aktakuzë e tillë dhe të merren për bazë njerëz edhe pa adresë, do të thoja është e pakuptim. Nuk e di se si ky trup i prokurorëve dhe i gjykatësve mund të bazohen dhe të nxjerrin një epilog që të dënohen ata që nuk duhet dënuar”, ka shtuar tutje kryetari i BDI-së në edicionin special të RTV Dukagjini.

Për fund, Ahmeti ka theksuar se UÇK-ja është një e vërtetë e madhe dhe të gjitha njësitet e saj kanë pasur qëllimin e njëjtë që të mbrohet dinjiteti i vendit.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...