Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Blinken thirrje Rusisë: Lironi menjëherë gazetarin amerikan, arrestim i papranueshëm

Zyrtari i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken iu ka bërë thirrje autoriteteve ruse që të lirojnë gaztarin e arrestuar për spiunazh,  Evan Gershkovich.

 

“Sekretari Blinken përcolli shqetësimin e madh të Shteteve të Bashkuara për ndalimin e papranueshëm nga Rusia të një gazetari qytetar amerikan,” tha përmes një deklarate Departamenti i Shtetit.”Blinken bëri thirrje për lirimin e tij të menjëhershëm,” shtohet në deklaratë.

 

Blinken i kërkoi gjithashtu Kremlinit të lirojë menjëherë Whelan, një ish-marinist për të cilin SHBA thotë se është arrestuar gabimisht.

 

Gershkovich, një reporter i Wall Street Journal me bazë në Rusi, u arrestua javën e kaluar me akuzën e spiunazhit. Kjo ishte hera e parë që një gazetar amerikan është arrestuar me akuza nga Moska për spiunazh që nga Lufta e Ftohtë.

 

Whelan po vuan një dënim me 16 vjet burg për të njëjtat akuza, të cilat ai i mohon me forcë.

 

Whelan është caktuar si i arrestuar gabimisht nga Departamenti i Shtetit dhe Gershkovich pritet të marrë të njëjtin emërim, megjithëse nuk e ka marrë ende të dielën në mëngjes.

 

Thirrja e së dielës ishte një nga ato pak herë që diplomati më i lartë amerikan ka folur me homologun e tij rus që nga fillimi i luftës në Ukrainë dhe të gjitha ato biseda kanë pasur në fokus shtetasit e arrestuar amerikanë.

Latest Posts

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se “po luajnë me zjarr”, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.   Ministri rus...