Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Autostrada Shkup – Tiranë – Durrës – Vlorë, nis sot

Sot në pikën pagesore Tetovë-Gostivar, do të shkruhet historia.

Në ora 12:00, siç ka paralajmëruar Qeveria do të nisë ndërtimi i Korridorit 8-të, që lidh Maqedoninë me Shqipërinë.

Ky projekt cilësohet si projekt historik për shqiptarët e Maqedonisë dhe vendin, sepse do të shkurtojë diferencën kohore për dy orë.

Përveç shkurtimit të diferencës kohore dhe bashkimit të shqiptarëve, ky projekt cilësohet historik edhe nga afaristët dhe biznesmenët, të cilët thonë se ky projekt do të ndihmojë në mënyrë direkte kompanitë vendore.

Sipas tyre, ky projekt do të lehtësojë transportin dhe importin e mallrave dhe do të shkurtojë edhe harxhimet e kompanive.

Ata thonë se kompanitë vendore do të përfitojnë edhe nga vetë ndërtimi i Korridorit sepse, në marrëveshje parashihet që në ndërtimin e këtij projekti të kyçen shumë kompani vendore.

Është historik sepse është investimi më i madh në Republikën e Maqedonisë që nga pavarësimi i vendit dhe sipas paralajmërimeve, pritet të kushtojë deri në 1.3 miliard euro.

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...