Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Finlanda sot zyrtarisht në NATO

Rusia ka thënë se do të forcojë mbrojtjen pranë kufirit të saj prej 1,300 km me Finlandën, pasi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, njoftoi se vendi nordik do t’i bashkohet zyrtarisht aleancës së mbrojtjes transatlantike të martën.

Pranimi shënon fundin e një procesi të përshpejtuar që filloi majin e kaluar, kur Finlanda dhe Suedia fqinje braktisën dekada të mosangazhimit ushtarak për të kërkuar sigurinë si anëtarë të NATO-s pas pushtimit rus të Ukrainës.

Turqia javën e kaluar u bë e fundit nga 30 vendet anëtare të aleancës që ratifikoi kërkesën e Finlandës, por Turqia dhe Hungaria vazhdojnë të kundërshtojnë ofertën e Suedisë. Stokholmi tha javën e kaluar se nuk ishte e sigurt se do të bashkohej në kohë për një samit të planifikuar të NATO-s në korrik.

Ankaraja dhe Helsinki do t’i dorëzonin tekstet e tyre zyrtare sekretarit amerikan të shtetit, Antony Blinken, të martën, në të cilën pikë Finlanda do të bëhej anëtare e NATO-s, tha ai, duke e përshkruar momentin si “historik”.

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...