Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Anketa/ Shumica e qytetarëve gjermanë nuk janë dakord me dërgimin e avionëve luftarakë në Ukrainë

Shumica e gjermanëve kundërshtojnë dorëzimin e avionëve luftarakë në Ukrainë, sipas rezultateve të një sondazhit të publikuar këtë të martë.

Nga 1008 të anketuar në një sondazh nga instituti Forsa, 64% thanë se NATO nuk duhet t’i dorëzojë avionët luftarakë Ukrainës, ndërsa vetëm 28% shprehën një pikëpamje pozitive. Pjesa tjetër zgjodhi të mos përgjigjet, raporton APE-MPE.

 

Kancelari gjerman Olaf Scholz është treguar i kujdesshëm për këtë çështje duke thënë se nuk dëshiron të përfshihet në një diskutim të tillë.

Polonia dhe Sllovakia kanë dorëzuar tashmë MiG-29 të prodhimit sovjetik në Ukrainë, ndërsa kërkesat e Kievit për avionë luftarakë të avancuar nga Perëndimi deri më tani nuk janë përmbushur.

 

Pjesëmarrësit në sondazh u shfaqën gjithashtu të ndarë për forcimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën. 49% shprehën kundërshtimin e tyre, ndërsa 47% e të anketuarve e mbështetën. Përqindja e kritikëve ishte dukshëm më e lartë (72%) në pjesën lindore të vendit, e cila ishte nën kontrollin e ish-Bashkimit Sovjetik deri në ribashkimin gjerman në 1990.

 

Të anketuarit ishin gjithashtu të ndarë për rrezikun që Gjermania të përfshihet drejtpërdrejt në luftën e Ukrainës nëse Berlini vazhdon të armatosë forcat e armatosura ukrainase, me 48% që ndajnë këtë shqetësim kundrejt 49% që nuk e shohin një mundësi të tillë.

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...