Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Macron thirrje Pekinit: Ndikoni tek Moska për t’i ulur palët në tryezën e bisedimeve

Gjatë takimit në Pekin me Presidentin kinez Xi Jinping, Presidenti francez Emmanuel Macron tha se veprimet e Rusisë i kanë dhënë një goditje madhore stabilitetit global. Megjithëse zyrtarët francezë patën thënë paraprakisht se nuk prisnin ndonjë ndryshim në qëndrimin kinez, presidenti francez i kërkoi Kinës që të ndikojë tek qeveria ruse për t’i ulur palët në tryezën e bisedimeve.

 

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se pret nga Kina që të ndikojë tek Rusia për të reflektuar për sulmin e saj në Ukrainë.

 

“Agresioni rus në Ukrainë i ka dhënë një goditje stabilitetit dhe i ka dhënë fund dekadave të paqes në Evropë. Dhe unë e di se mund të mbështetem tek juve, sipas dy parimeve që sapo përmenda, për ta bërë Rusinë që të arsyetojë dhe për t’i sjellë të gjithë tek tavolina e negocimit. Do t’i rikthehemi kësaj më në hollësi, por duhet të gjejmë paqen e qëndrueshme, pra një paqe që respekton kufijtë e njohur ndërkombëtarisht dhe që shmang çdo formë përshkallëzimi. Dhe besoj se kjo është një çështje e rëndësishme për Kinën, ashtu siç është për Francën dhe Evropën”, deklaroi zoti Macron gjatë takimit me presidentin kinez.

 

Presidenti Xi Jinping përsëriti pozicionin e Kinës për një zgjidhje politike për konfliktin në Ukrainë.

 

“Për sa i përket krizës në Ukrainë, Kina këmbëngul për të mbështetur paqen nëpërmjet bisedimeve dhe zgjidhjeve politike. Kina është e gatshme të bashkëpunojë me Francën për t’i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar për të ruajtur racionalitetin dhe vetëpërmbajtjen, dhe për të shmangur veprimet që mund ta përkeqësojnë krizën, apo që mund ta nxjerrin situatën jashtë kontrollit”, tha zoti Xi.

 

Presidenti kinez u bëri thirrje të gjitha palëve që t’u përmbahen parimeve humanitare ndërkombëtare dhe të shmangin përdorimin e armëve bërthamore dhe biokimike.

 

Sidoqoftë, zoti Xi dhe zoti Putin kanë deklaruar se qeveritë e tyre kanë një “miqësi pa kufij”, përpara se Moska të fillonte sulmin ndaj Ukrainës në shkurt 2022. Pekini refuzon të kritikojë Kremlinin, por përpiqet të paraqitet si neutral dhe bën thirrje për armëpushim dhe bisedime për paqe./VOA/

Latest Posts

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Mos i humbisni

Endriti sjell ” Kantia ” unik në stil e këndim

Pasi kishte mjaft komente pozitive dhe kënga " Esia " u prit mjaft mirë, ai po ecën me hapa të sigurt falë edhe zhanrit...

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...