Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Rexhepi: Kemi prioritet përmirësimin e kushteve të jetesës për romët

Sot, zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bekim Rexhepi mori pjesë në konfrrencën “Strategjia për romët, progresi dhe hapat e ardhshëm” organizuar nga Kabineti i Presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, ku pati rastin të ju drejtohet të pranishmëve.

Republika e Maqedonisë së Veriut gjithmonë mund të mburret me synimet e saj të sinqerta për integrimin e romëve. Kjo dëshmohet nga përmendja e romëve në Kushtetutë, strategjitë dhe planet e veprimit dhe ndarja e burimeve financiare për romët. Nuk është një kërkesë për ndihmë, por një pozicionim i arsyeshëm për të arritur qëllimin tonë me vizion, intelekt, guxim dhe besnikëri në shoqëritë ku jetojmë. Ne duhet t’i qasemi asaj jo nga një pozicion dobësie, dëshpërimi, por nga një vend dinjiteti, vlere dhe fuqie tha Rexhepi.

Në Planin Strategjik të Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve për 2022-2025 janë përcaktuar prioritetet strategjike, duke përfshirë prioritetin Përmirësimi i infrastrukturës rezidenciale dhe asaj komunale. Për realizimin e këtij prioriteti strategjik janë përcaktuar si synime prioritare:
Shpërndarja e banesave sociale për grupet e rrezikuara sociale të qytetarëve dhe ndërtimi dhe rikonstruimi i sistemeve të furnizimit me ujë dhe trajtimit të ujërave të zeza, që do të çojë në përmirësimin e cilësisë së jetesës shtoi në fjalimin e tijë Rexhepi.

Në këtë drejtim, në aspektin e realizimit të projekteve, Ministria e Transportit dhe Lidhjeve deri më tani në vazhdimësi ka ndërmarrë aktivitete për të mbështetur zbatimin e Dekadës dhe Strategjisë për Romët, duke realizuar projekte kapitale, përkatësisht një projekt nga fusha e banesave sociale dhe projekte të ndryshme nga fusha e infrastrukturës komunale përfundoi fjalimin zëvendës ministri Rexhepi.

Latest Posts

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Mos i humbisni

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...