Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Rrëfehet infermierja shqiptare në Gjermani, tregon disa të vërteta për kolegët që duan të punojnë atje


Infermierja shqiptare në Gjermani tregon disa të vërteta për kolegët që duan të punojnë atje.

Infermierja shqiptare, Ana Luca, ka treguar disa të vërteta për kolegët e saj infermierë që duan të punojnë dhe të jetojnë në Gjermani.

Luca ka thënë se duhet të mësohet gjuha gjermane në nivelin B2 për të mos pasur proble më pastaj në vendin ku do të punojnë.

Ajo thotë se nuk duhet të nënshkruhen ofertat për kurse falas të gjuhës, sepse sipas saj, do t’ju kushtojnë pastaj në kontratat e punës në Gjermani.

Në mënyrë absolute duhet të mësoni gjuhën gjermane, mundësisht niveli B2!! Sa më shumë t’i bëni bisht mesimit të gjuhës, aq më shumë do të hiqeni zvarrë në Gjermani.
Në mënyrë absolute mos u tundoni nga ofertat që ju japin për t’u ofruar kurse falas të gjuhës gjermane!! (Çdo firmë që hidhni do t’ju kushtojë në Gjermani).

Në mënyrë absolute mos firmosni asnjë kontratë paraprake me asnjë kompani.
Gjermania ka nevoja të jashtëzakonshme për profesionistët e shëndetit sa ka ardhur dita kur dikur para 10 vjetëve u thoja studentëve të mi që mësoni fort se profesioni infermier nuk humbet asnjëhere dhe përgatituni për të punuar jashte vendit!!!

Nuk keni nevojë për askënd, vetëm për gjuhën gjermane dhe vullnbetin tuaj.

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...