Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Georgievski: Ditë të mira për bullgarët në Maqedoni, duam të jemi në Kushtetutë

“Jemi të fshirë, por jo të mundur”, kështu ka theksuar kryetari i klubit kulturor tashmë të dikurshëm bullgar “Ivan Mihajlov” nga Manastiri, Ljupço Georgievski.

Në një intervistë për mediat bullgare, Georgievski theksoi se “Maqedonia herët a vonë do të duhet të bëjë ndryshime në Kushtetutë dhe t’i përfshijë bullgarët si komb shtetndërtues”.

Ai ka thënë se vendimin e ministrit të Drejtësisë për shlyerjen e emrit të klubit të tyre e kanë apeluar në Gjykatën Kushtetuese. “Ne do të vazhdojmë të luftojmë dhe të kërkojmë të drejtat tona përmes gjykatave. Ne besojmë se RSM do të bëhet një vend më i mirë për bullgarët për të jetuar. Besojmë se do të na përfshijnë në Kushtetutë. Me këtë bullgarët do të bëhen të barabartë me të gjitha kombet e tjera”, ka deklaruar Georgievski në një bisedë për “Bg on air”.

Ai informoi se bullgarët do t’i dërgojnë letër presidentit Stevo Pendarovski, me kërkesë që të përfshihen në grupin punues që do të përgatisë amendamentet për ndryshimet në Kushtetutë. Sipas Georgievskit, është imperativ sepse, siç thotë ai, grupi do të merret me problemet e komunitetit bullgar dhe ata do të mund t’i ndihmojnë duke sqaruar se çfarë problemesh kanë.

“Meqenëse bëhet fjalë për veten tonë, ka kuptim të përfshihemi”. Mendojmë se Bullgaria do të na mbështesë në këto kërkesa. Do ta lehtësojmë edhe rrugën drejt BE-së”, tha Georgievski. Ai tha se për bullgarët në Maqedoni janë ditë më të mira.

“Ne bullgarët jetojmë atje dhe duam të vazhdojmë të jetojmë atje. RS Maqedonia është atdheu ynë. Kemi bërë shumë sakrifica. Bullgarët kanë jetuar dhe do të jetojnë në vend”, theksoi presidenti i klubit të fshirë bullgar “Ivan Mihailov”.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

Nikollovski: Kavaçevski kreativ, Mickoski bashkëpunues, Ahmeti largpamës!

“Mund të ketë shpresë për Maqedoninë, tregoi takimi i liderëve, për habinë e të gjithëve. Tre liderët e partive më të mëdha politike ranë...

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...