Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Agjenti virtual “Ada”, Halili: Ju përgjigjemi të gjithëve që aplikojnë për grante duke përdorur intelegjencën artificiale

Për herë të parë në historinë e qeverisë së vendit krijojmë agjent virtual “Ada”, që do të shërbejë 24h për t’ju përgjigjur racionalisht të gjitha pyetjeve të qytetarëve dhe aplikuesve për grante në Fondin për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik duke përdorur Inteligjencën Artificiale.

Së bashku me Kryeministrin Kovaçevski, zv. Kryeministrat Bytyqi dhe Mariçiç, ministrin Aliu, prezentuam aftësitë dhe mundësitë që ofron Ada. Janë ndarë 9 milion denarë nga #FIZHT për realizim të këtij projekti.

Si profesor i lëmisë së Inteligjencës Artificiale, me studentët në 2015 kishim realizuar softbot të ngjashëm, që atëbote jepte përgjigje racionale për Universitetin e Tetovës dhe ku e prezentuam në një medium dhe e testuam të njëjtin, por që sot u zbatua edhe në institucionet e shtetit.

Fondi për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik po punon intensivisht për krijime të kushteve dhe klimës së biznesit në vendin tonë, me qëllim të ofrimit të mundësive për të rrinjtë të qëndrojnë dhe zhvillojnë idetë e tyre këtu.

Muajin tjetër do të promovojmë dhe projektin e madh të rradhës në transformimet e blerta të sipërmarrësve, ku në partneritet me Delegacionin Evropian do të bëjmë zbatimin e të njëjtit.

Fondi për Inovacion po merr rolin udhëheqës në Ballkanin Perëndimor përmes projektit Horizon Europe, ku do ndajmë vauçerë inovativ për sipërrmarësit në Ballkanin Perendimor.

https://www.facebook.com/photo?fbid=782818836741918&set=pcb.782819150075220

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...