Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Kryeparlamentari Xhaferi priti në takim ambasadoren e re gjermane, Dreksler

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me ambasadoren e sapoemëruar të Republikës Federale Gjermane në Republikën e Maqedonisë së Veriut, SH.S. Petra Dreksler.

Duke i uruar mandat të suksesshëm në ushtrimin e funksionit dhe mirëseardhje të ngrohtë në vend dhe në Kuvend, Kryetari Xhaferi shprehu mirënjohje të veçantë për angazhimin aktiv dhe mbështetjen e vazhdueshme gjermane për integrimet tona euroatlantike. Veçanërisht u theksua bashkëpunimi parlamentar dinamik me Bundestagun Gjerman në disa vitet e fundit në të gjitha nivelet, përfshirë edhe programin bursist IPS dhe bashkëpunimin teknik për sigurim të pavarur të Kuvendit. Njëherazi, u mirëpritën aktivitetet në suazat e Procesit të Berlinit, si plotësues i procesit të aderimit në BE, dhe nismat rajonale me të cilat mundësohet ndërlidhje më e madhe ndërmjet vendeve dhe avancim i bashkëpunimit të tyre të ndërsjellë para anëtarësimit në Union.

Ambasadorja Dreksler potencoi se pritja e ngrohtë në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe në institucionet shtetërore për të paraqet urdhëresë për vazhdimin e bashkëpunimit të deritanishëm dhe avancimin e marrëdhënieve në të gjitha fushat me interes të ndërsjellë mes dy shteteve. Për Republikën Federale të Gjermanisë, anëtarësimi i Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian është me rëndësi të jashtëzakonshme, sidomos për shkak të qasjes në më shumë mjete dhe mekanizmat e vendosura për funksionimin e shtetit juridik. Ambasadorja shprehu mirëkuptim për ndërlikueshmërinë e procesit dhe në raport me sigurimin e mbështetjes më të gjerë shtetërore për vazhdim në fazën e ardhshme të negociatave dhe në atë rrugë, e ofroi gjithë mbështetjen gjermane.  U shpreh mirënjohje për qasjen tonë proaktive dhe për hapat e ndërmarra në lidhje me harmonizimin me politikën e jashtme dhe të sigurisë të BE-së dhe mbështetjen për Ukrainën.

Bashkëbiseduesit këmbyen mendime për modalitetet dhe mundësitë e pasurimit të bashkëpunimit parlamentar, për hapat e radhës të Kuvendit në raport me procesin eurointegrues dhe për nxjerrjen e ligjeve të duhura me të cilat do të rritet numri i investimeve gjermane në vend.

Latest Posts

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

Mos i humbisni

Situata në veri të Kosovës/ Grubi fton autoritetet kosovare për kordinim me BE dhe SHBA për dialogun

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Kosovës duke bërë thirrje që autoritetet atje...

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...