Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

MASH propozoi zgjidhje ligjore për sigurimin e arsimit të vazhdueshëm për të miturit në institucionet edukative-korrektuese dhe ndëshkuese- korrektuese

Me propozim të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi ndryshime në Ligjin për Arsimin Fillor, me të cilën zgjidhet  sfida e kahëmosëshme lidhur me sigurimin e  procesi të rregullt arsimor për të miturit në institucionet edukative-korrektues dhe ndëshkuese- korrektuese.
Ndryshimet e reja të  Ligjit parashikojnë  që procesi arsimor për të miturit në institucionet edukative-korrektuese dhe ndëshkuese-korrektuese, në vend të programeve eksperimentale të deritanishme,  të zbatohet sipas planit dhe programeve mësimore  për arsimin fillor të të rriturve.
Nxënësit pas formalizimit të procesit arsimor do të marrin dëftesa për përfundimin e arsimit, sikurse edhe nxënësit në  shkollat e rregullta fillore. Për përfshirjen e tyre në mësimdhënie, nëse janë nën 16 vjeç, paraprakisht kryhet kontrolli i njohurive për shpërndarjen e tyre në klasën përkatëse të arsimit fillor.
Ndërsa mësimin, do ta realizojë shkolla e cila ka verifikim për arsimim e të rriturve dhe e kryen mësimin në gjuhën amtare të nxënësve në këto institucione, gjegjësisht është shkolla fillore komunale për të rritur “Anton Semjonoviç Makarenko” – Shkup, ndërsa për realizimin e ndryshimeve ligjore fillimisht do të duhet të punësohen deri në 6 mësimdhënës. Numri i mësimdhënësve që do të duhet të angazhohen në të ardhmen do të varet nga numri i bonjëkave në institucionet edukative-korrektuese dhe ndëshkimore-korrektuese dhe grupet, përkatësisht klasat që do të formohen.
Ndryshimet ligjore që do t’i kalojnë Kuvendit mundësojnë në fakt një zgjidhje sistematike të sfidës së edukimit të të miturve në institucionet korrektuese dhe ndëshkuese ku gjithashtu do të realizohen edhe disa nga rekomandimet e raportit të Bashkimit Evropian për progresin e vendit në fushën e të drejtat e njeriut.

Latest Posts

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...

Lavrov për avionët F-16: Perëndimi po luan me zjarr

Kryediplomati rus paralajmëroi shtetet perëndimore se “po luajnë me zjarr”, pasi janë pajtuar që t’i japin Ukrainës avionë luftarakë të prodhimit amerikan, F-16.   Ministri rus...