Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Video brutale kudo në rrjet, forcat ruse iu presin kokën dhe duart ushtarëve ukrainas

Javën e kaluar janë shfaqur dy video në mediat sociale, të cilat pretendojnë se tregojnë akte brutale të prerjes së kokës së ushtarëve ukrainas.

 

Videot duket se janë të ngjarjeve të ndryshme, njëra prej tyre mund të jetë filmuar kohët e fundit, ndërsa tjetra nga sasia e bimësisë që shihet në tokë, duket sikur është filmuar gjatë verës, shkruan CNN.

 

Videoja e parë u postua në një kanal të mediave sociale pro-ruse më 8 prill. Ajo supozohet se është filmuar nga mercenarët rusë nga grupi Wagner  dhe duket se tregon dy kufoma me koka të prera së dy ushtarëve ukrainas të shtrirë në tokë pranë një automjeti ushtarak të shkatërruar.

 

Në video dëgjohet një zë, pas kamerës, zëri në dukje i modifikuar për të parandaluar identifikimin e folësit.

 

“Mjeti i blinduar u godit nga një minë,” thotë zëri që flet rusisht.

 

Me sa duket duke iu referuar trupave në tokë, personi në video duke qeshur shton: “I vranë. Dikush iu afrua atyre. Ata iu afruan atyre dhe ua prenë kokën.”

 

Ushtarët e vdekur gjithashtu duket se iu janë prerë duart.

 

Llogaritë e mediave sociale ruse thonë se videoja është xhiruar pranë Bakhmutit  në Ukrainën lindore, e cila ka qenë skena e luftimeve më të ashpra të luftës për shumë muaj, me luftëtarët e Wagner.

 

Videoja e dytë, e cila u postua në Twitter dhe është shumë e paqartë, duket se është filmuar gjatë verës për shkak të sasisë së jetës së bimëve në tokë. Ajo supozohet të tregojë një luftëtar rus duke përdorur një thikë për të prerë kokën e një ushtari ukrainas. Një zë në fillim të videos lë të kuptosh se viktima mund të ketë qenë ende gjallë kur filloi sulmi.

 

Menjëherë pas shfaqjes së videove, Andriy Yermak, një këshilltar i lartë i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, shkroi në Twitter : “Do të ketë një përgjegjës për gjithçka”.

Latest Posts

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

Mos i humbisni

Endriti sjell ” Kantia ” unik në stil e këndim

Pasi kishte mjaft komente pozitive dhe kënga " Esia " u prit mjaft mirë, ai po ecën me hapa të sigurt falë edhe zhanrit...

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...