Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Flota ruse e Paqësorit është vënë në gatishmëri të lartë

Flota ruse e Paqësorit është vënë në gatishmëri të lartë për shkak të stërvitjeve ushtarake, tha ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu.

 

Sipas tij, qëllimi i stërvitjeve të Flotës së Paqësorit, e cila është e vendosur në Vladivostok, në lindjen e largët Ruse, është të testojë kapacitetin e forcave të armatosura ruse për përgjigje ndaj agresionit.

 

Përveç lëshimit të raketave, në stërvitje do të përfshihen edhe bombardues strategjikë me kapacitet bërthamor dhe avionë të tjerë luftarakë, përkrah atyre të forcave ajrore të Flotës së Paqësorit, ka thënë Shoigu.

 

Ushtria ruse ka përqëndruar shumicën e forcave të saj në vijën e frontit në Ukrainë, por ka vazhduar të kryejë stërvitje të rregullta ushtarake në të gjithë Rusinë, për të trajnuar forcat dhe për të demonstruar gatishmërinë e tyre.

 

Shoigu, në një fjalim drejtuar udhëheqjes së lartë ushtarake, tha se skenari për manovrat e sotme parashikon një përgjigje ndaj përpjekjes së armikut për të ardhur në ishullin Sakhalin dhe në ishujt jugor të Kurilit.

 

Admirali Nikolai Yevmenov, i cili kryeson marinën ruse, do të jetë përgjegjës për mbikëqyrjen e stërvitjeve, tha Shoigu.

 

Japonia pretendon të drejta territoriale ndaj ishujve Kuril, të cilët i quan Territoret veriore. Ato u morën nga Bashkimi Sovjetik në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore dhe për shkak të asaj mosmarrëveshjeje, të dyja vendet nuk nënshkruan zyrtarisht një traktat paqeje për t’i dhënë fund armiqësive.

Vitin e kaluar, Rusia njoftoi se po pezulloi bisedimet e paqes me Japoninë, në shenjë proteste ndaj sanksioneve japoneze kundër Moskës, për shkak të veprimeve të saj në Ukrainë.

 

Vitet e fundit, Rusia ka rritur praninë e saj ushtarake në ishuj dhe ka vendosur avionë luftarakë modernë, raketa kundër anijeve dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

 

Stërvitjet e Flotës së Paqësorit filluan disa ditë para vizitës së paralajmëruar të ministrit kinez të Mbrojtjes, gjeneralit Li Shangfu në Moskë.

 

Vizita tre-ditore e presidentit kinez Xi Jinping, muajin e kaluar, tregoi partneritetin midis dy vendeve kundër përpjekjeve perëndimore për të izoluar Rusinë për shkak të sulmit të saj ndaj Ukrainës.

 

Moska dhe Pekini akuzojnë Uashingtonin se po kërkon t’i izolojë dhe të ndalojë zhvillimin e tyre, sepse, siç pretendojnë, ato paraqesin sfidë për SHBA-në, për udhëheqjen rajonale dhe globale./rel

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...