Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Qindra mijëra njerëz protestojnë në Francë kundër reformës në pensione

Qindra mijëra protestues u grumbulluan të enjten, më 13 prill, në qytete të ndryshme të Francës për ta kundërshtuar planin e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për ta rritur moshën e nevojshme për dalje në pension në 64 vjeç.

 

Kjo reformë e propozuar nga Macroni ka hasur në shumë kundërshtime në mesin e shtetasve francezë, të cilët tani janë në pritje të vendimit përfundimtar që do të tregojë nëse kjo reformë përmbush standardet kushtetuese.

 

Protestuesit shënjestruan zyrat e Bankës Qendrore në Paris dhe hynë përkohësisht brenda selisë së konglomeratit luksoz LVMH. Por, vëmendja e tyre u përqendrua në objektin e Këshillit Kushtetues, i cili do të vendosë të premten nëse do të anulojë ndonjë apo të gjitha pjesët e legjislacionit.

 

Aktivistët hodhën thasë me mbeturina jashtë objektit të Këshillit mëngjesin e së enjtes. Më vonë, një turmë tjetër që mbante fishekzjarrë u përball me një njësi policore, të cilët kishin shkuar për ta mbrojtur ndërtesën.

 

Policia e Parisit ka ndaluar çdo tubim jashtë objektit të Këshillit nga e enjtja në mbrëmje deri në mëngjesin e së shtunës, në një përpjekje për ta zvogëluar presionin ndaj anëtarëve të Këshillit përderisa ata marrin vendimin e tyre.

 

Numri i pjesëmarrësve në protestat tashmë disa javëshe në mbarë Francën ishte më i vogël të enjten, por sindikatat prapëseprapë arritën të mobilizonin një turmë të konsiderueshme. Protestat ishin kryesisht paqësore, megjithëse u raportuan dhjetëra të plagosur në mesin e policisë dhe protestuesve.

 

Sindikatat shpresonin për një pjesëmarrje edhe më të madhe të enjten për t’i bërë presion qeverisë dhe anëtarëve të Këshillit Kushtetues të ngarkuar me analizimin e tekstit të planit të reformës së pensioneve.

 

Në Francë, lëvizja kundër reformës në pension është shndërruar në krizën më të madhe të brendshme të mandatit të dytë në Macronit, teksa për çdo ditë ka përleshje në rrugët e Parisit dhe qyteteve të tjera franceze mes policisë dhe protestuesve.

 

Kritikët kundërshtuan vendimin e qeverisë për të përfshirë planin e pensioneve në një projekt-ligj buxhetor, i cili e përshpejtoi ndjeshëm procesin legjislativ. Vendimi i qeverisë për ta anuluar një votim parlamentar duke përdorur fuqi të veçanta kushtetuese i zemëroi edhe më shumë kritikët.

 

Sasia e madhe e plehrave sinjalizoi edhe fillimin e një greve të re nga grumbulluesit e plehrave, e caktuar për të filluar me marshimet e protestës mbarëkombëtare. Një grevë e mëparshme e muajit të kaluar i la rrugët e kryeqytetit francez të mbushura për ditë të tëra me plehra.

 

Sondazhet tregojnë vazhdimisht se shumica e francezëve janë kundër reformës së pensioneve. Por, Macron thotë se kjo reformë është e nevojshme për ta mbajtur në këmbë sistemin e pensioneve ndërsa popullsia plaket.

 

Macron fillimisht kishte refuzuar një kërkesë për t’u takuar me sindikatat, por gjatë një vizite shtetërore të mërkurën në Holandë propozoi diskutime për vendimin e Këshillit Kushtetues. Oferta e tij nuk mori asnjë përgjigje zyrtare./rel

Latest Posts

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...