Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Biden: Marrëdhëniet SHBA-Irlandë vazhdojnë të jenë të forta

Presidenti Joe Biden mbajti një fjalim në Parlamentin e Irlandës në Dublin, duke u bërë udhëheqësi i katërt amerikan pas presidentëve John F. Kennedy, Ronald Reagan dhe Bill Clinton që u drejtohet ligjvënësve irlandezë. Presidenti Biden theksoi gjatë fjalimit në Parlamentin irlandez historinë e marrëdhënieve të mira mes dy vendeve.

Presidenti amerikan Joe Biden përmendi gjatë fjalimit në Parlament trashëgiminë e tij irlandeze dhe theksoi marrëdhëniet “e qëndrueshme” me Irlandën që filluan pas “themelimit të Shteteve të Bashkuara”.

 

“Irlandezët ndihmuan në ndezjen e pishtarit të lirisë në vendin tim dhe ndezën shpirtin e tij revolucionar. Gjaku irlandez nga i gjithë ky ishull u derdh për pavarësinë e vendit tim”, tha ai.

 

Presidenti Biden vlerësoi mbështetjen e Dublinit për mbrojtjen e Ukrainës nga agresioni i Rusisë.

 

Irlanda, anëtare e Bashkimit Evropian, por jo e NATO-s, është ushtarakisht neutrale dhe ka dhënë mbështetje humanitare për Ukrainën.

 

Më herët, Presidenti Biden falënderoi kryeministrin irlandez Leo Varadkar për strehimin e gati 80 mijë refugjatëve ukrainas.

 

“Ne gjithashtu riafirmuam vendosmërinë tonë që Irlanda, Amerika dhe Evropa të jenë të bashkuara në mbështetjen e demokracisë dhe lirisë në botë, e cila po sulmohet në mënyra të ndryshme”, tha kryeministri irlandez.

 

Siç ka bërë gjatë gjithë vizitës, e cila filloi të martën në Belfast të Irlandës së Veriut, Presidenti Biden në fjalimin e tij theksoi mbështetjen për Marrëveshjen e së Premtes së Mirë, e cila në vitin 1998 i dha fund konfliktit të përgjakshëm 30 vjeçar mes atyre që kërkonin bashkimin me Irlandën dhe atyre që këmbëngulnin që Irlanda e Veriut të mbetej pjesë e Britanisë së Madhe.

 

Presidenti Biden tha të enjten në Dublin, pasi i ra Kambanës së Paqes, se ai shpreson që në qeverinë e Irlandës së Veriut të rikthehet rregulli i ndarjes së pushtetit, i cili së fundmi është braktisur për shkak të grindjeve të brendshme politike, duke rrezikuar marrëveshjen e paqes.

 

Ai tha se Britania dhe Irlanda duhet të punojnë së bashku për të shmangur rikthimin e gjakderdhjes.

 

“Dhuna politike nuk duhet lejuar më kurrë të sundojë në këtë ishull”, tha ai.

 

Fjalimi i Presidentit Biden u prit me duartrokitje të forta nga ligjvënësit irlandezë.

 

“Ju keni treguar besim të palëkundur, vullnet dhe aftësi për të bashkuar njerëz me pikëpamje të ndryshme dhe shpesh kundërthënëse”, tha Sean O Fearghail, kryetar i Parlamentit irlandez.

 

Fjalimi i tij u mirëprit edhe nga Mary Heaney, bashkëshortja e poetit të ndjerë irlandez Seamus Heaney, veprat e të cilit Biden i citon shpesh.

 

Kryeministri irlandez shtroi një darkë për Presidentin Biden në Kështjellën e Dublinit./voa

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...