Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ministrat e G7-s kritikojnë Rusinë dhe Kinën

Ministrat e Grupit të Shtatë shteteve më të industrializuara (G7) thanë se janë më të bashkuar se kurrë, teksa kritikuan presionin e shtuar të Kinës ndaj Tajvanit dhe kërcënimin e Rusisë se do të dislokojë armë bërthamore në Bjellorusi në kohën kur Moska po vazhdon luftën në Ukrainë.

 

“Fuqia e solidaritetit në mesin e ministrave të Jashtëm të G7-s është në një nivel që nuk është parë më parë”, tha ministri i Jashtëm i Japonisë, Yoshimasa Hayashi, gjatë një konference për media pasi ishte nikoqir i takimit të G7-s në qytetin japonez Karuizava.

 

Shfaqja e solidaritetit vjen pasi gjatë këtij muaji presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se Bashkimi Evropian duket të ulë varësinë e tij nga Shteteve të Bashkuara dhe të jetë i kujdesshëm që të mos përfshihet në krizën e Tajvanit.

 

Pekini e sheh Tajvanin si territor kinez dhe nuk ka hequr dorë nga përdorimi i forcës për të marrë nën kontroll këtë ishull vetëqeverisës. Presidentja e Tajvanit, Tsai Ing-wen, ka thënë se vetëm populli i këtij ishulli mund të vendosë për të ardhmen e tij.

 

Në deklaratën e G7-s u tha se në agjendën treditore të takimeve ka qenë ndërhyrja ushtarake ruse dhe frika për veprime të ngjashme nga Kina ndaj Tajvanit.

 

Grupi, që përbëhet nga Shtetet e Bashkuara, Japonia, Gjermania, Britania, Franca, Italia dhe Kanadaja, tha se kërcënimi i Rusisë për të vendosur armë bërthamore në Bjellorusi ishte “i papranueshëm”. G7 tha se “çdo përdorim i armëve kimike, biologjike apo bërthamore në Ukrainë do të përballet me pasoja shumë të rënda”.

 

Presidenti rus, Vladimir Putin, muajin e kaluar tha se Rusia do të vendosë në Bjellorusi armë bërthamore taktike sepse aleanca ushtarake e NATO-s po zgjerohet drejt kufijve të Rusisë.

 

Kjo ishte hera e parë që kur ka përfunduar Lufta e Ftohtë tri dekada më parë që Rusia ka sugjeruar se do të vendosë forca bërthamore në një shtet tjetër, duke rritur tensionet me Perëndimin lidhur me Ukrainën.

 

Ministrat e G7-s po ashtu janë pajtuar se paqja dhe siguria në Ngushticën e Tajvanit janë kritike dhe kanë kundërshtuar militarizimin në Detin Jugor të Kinës. Ata i kanë bërë thirrje Pekinit që të veprojë si një anëtar i përgjegjshëm i komunitetit ndërkombëtar./rel

Latest Posts

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Mos i humbisni

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...