Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

“Korrupsioni politik, kërcënim”/ Eksperti europian: Duhet transparencë e plotë për financimin e partive 

Në prag të zgjedhjeve vendore dhe kur të dhënat flasin se 80 për qind e qytetarëve në Europë, ku nuk përjashtohet as Shqipëria, mendojnë se partitë politike janë të korruptuara, Bashkimi Europian dhe institucione të rëndësishme ndërkombëtare për proceset zgjedhore e kanë përqendruar vëmendjen te transparenca e financimit të partive.

 

Deklarimi elektronik i të ardhurave dhe shpenzimeve të partive politike për fushatën elektorale të 14 majit vlerësohet si një domosdoshmëri për të luftuar korrupsionin politik.

 

SAM VAN DER STAAK

 

DREJTOR PER EVROPEN, INTERNATIONAL IDEA

 

Është e rëndësishme të shihet sesa para shpenzohen në zgjedhje, të jenë të njohura për mediat, shoqërinë civile dhe për qytetarët. Këto të dhëna shpërbejnë për të kuptuar sesa të shtrenjta janë fushatat elektorale, qytetarët të ngrejnë pyetje dhe t’i ushtrojnë presion politikanëve. Një platformë e tillë nuk duhet nënvlerësuar, ajo do të sjellë një impak te qytetarët nëse ata e përdorin mirë atë.

 

Në intervistën për Vizion Plus, Sam Van Der Staak, drejtori për Evropën i IDEA, thotë se korrupsioni politik është një problem që kërkon zgjidhje.

 

Duhe të fokusohemi te ata politikanë që po veprojnë në mënyrë të gabuar. Është një çështje të cilën ne e shohim si te partitë e opozitës edhe te ato që drejtojnë qeverinë. Por sigurisht partia që drejton vendin ka më shumë mundësi të abuzojë me burimet shtetërore. Dhe ky është një fenomen në rritje kudo në botë. Ne shohim kryeministra, ministra, politikanë në detyrë që shfrytëzojnë fuqinë e tyre për të fituar zgjedhjet e rradhës. Abuzimi me burimet shtetërore ekziston, dhe Shqipëria është një nga vendet që ky problem qëndron dhe që duhet të adresohet.

 

Në përballjen me korrupsionin politik, Staak thotë se shoqëria është forca kryesore.

 

SAM van der STAAK

 

DREJTOR PER EVROPEN, INTERNATIONAL IDEA

 

Për aq kohë sa qytetarët nuk i shtyjnë partitë politike për më shumë transparencë, nuk ka asnjë mundësi tjetër që politikanët e këqij të performojnë më mirë. Pra gjithçka fillon dhe mbaron më presionin e shoqërisë. Mund të kësh ligje të forta, Komisionin Qendror i Zgjedhjeve mund të këtë ambicie për të bërë më të mirën por pa presionin e qytetarëve sisitemi nuk do të ndryshojë. Ky është një apel për të gjithë shqiptarët, që në zgjedhjet e rradhës të jenë të vëmendshëm, të bëjnë pyetje dhe të votojnë politikanët që nuk janë të korruptuar.

Latest Posts

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...