Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Mazllum Baraliu thotë se Kushtetuesja ka interferime politike dhe njerëz të punësuar me preference


Baraliu thotë se Kushtetuesja ka interferime politike dhe njerëz të punësuar me preference.

Njohësi i çështjeve juridike, Mazllum Baraliu, ka thënë në emisionin DPT te Fidani në T7 se Gjykata Kushtetuese ka ndërhyrje politike dhe kjo sipas tij është evidente.

Ai thotë se zanafilla e problemit në çështjen e ish-deputetit të minoriteteve Veton Berisha është tek Lista Serbe. Ai ka thënë se rastet janë zgjatur tej mase si pasojë e ndërhyrjeve politike.

“Zanafilla e problemit është tek një veprim makabër i Listës Srpska që tentoi tërë sistemin ta vë në lojë. Në përpjekje që të merrte më shumë se që i takonte. Ne po pengohemi me këtë Kushtetutë që të marrim vendime të mëdha, pa atë shumicën e badminterit. Duhet dy të tretat e shumicës, prej të cilëve shumica e pakicës të komuniteteve. Këtë tani e kemi problem. Duke dashur që edhe këtë shumicë ta marrin, nga 10 prej 20 që i kanë të garantuar. Kanë bërë obstruksion dhe vepër penale. Ata futën të tilla manovra. Në këtë çrregullim është dëmtuar deputeti në fjalë”, tha ai.

“Kjo zgjatje prej më shumë se dy vitesh për të marrë një verdikt. Në këtë rast, përgjigja është se ka interferim politik është evidente, dhe ka vendime për të qenë korrekt, ka në më shumë se një rast që ka njerëz që janë vendosur aty me preferenca politike. Ka pasur raste publike kur një kandidat për gjyqtar, përkundër kushteve që janë parë në konkurs, janë pranuar në gjykatë“, shtoi ai.

Latest Posts

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Mos i humbisni

Ahmeti apelon për qetësim të situatës në veri të Kosovës dhe vazhdim të dialogut

Kryetari i BDI Ali Ahmeti sot ka bërë thirrje për qetësim të situatës në veri të Republikës së Kosovës dhe rikthim të palëve në...

Flet drejtori Sulejmani: Me grafën e etnitetit po vendosim rregull, larg keqpërdorimeve (Video)

Drejtori i Drejtorisë për Udhëheqjen me Librat Amë, Emir Sulejmani në një intervistë për Indeks.mk flet mbi grafën e vendosjes së etnitetit në dokumentet...

Rusia: Tetë dronë ukrainas sulmuan rajonin e Moskës

Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se Moska është sulmuar me dronë, ku pesë prej tyre janë rrëzuar nga mbrojtja ajrore dhe tre të...

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...