Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Frontex/ Grubi: Bashkëpunim që rrit sigurinë dhe parandalon aktivitetet e paligjshme

Me ceremoni solemne është shënuar fillimi i Operacionit të përbashkët FRONTEX në Maqedoninë e Veriut.

Zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi i cili ishte e pranishëm në ngjarjen e sotme, përmes një statusi në faqen e tij zyrtare në Facebook shkruan se Maqedonia e Veriut tashmë ka një mbështetje më të madhe operative kufitare.

Grubi më tej ka bërë të ditur se Operacioni i përbashkët me FRONTEX do të zgjasë deri më 24 janar të vitit 2024.

Statusi i plotë:

Bashkë me Kryeministrin Dimitar Kovaçevski, ministrin e punëve të brendshme Oliver Spasovski, zëvendësministrin Nazim Bushi, drejtorin ekzekutiv të FRONTEX, Hans Leijtens, ambasadorin e BE-së, David Geer dhe anëtaren e Parlamentit Evropian, znj. Lena Düpont shënuam solemnisht fillimin e realizimit të marrëveshjes për operacionin e përbashkët me Agjencionin Europian për mbrojtje kufitare dhe bregdetare FRONTEKS.

Vendi ynë nga sot do të ketë mbështetje të madhe operative në menaxhimin e migracionit, parandalimin dhe zbulimin e krimit ndërkufitar. Ky bashkëpunim është mundësi e jashtëzakonshme për përforcimin e mekanizmave shtetërore në luftën kundër krimit dhe korrupcionit.

Mbështetja europiane e kapaciteteve tona operacionale përmes FRONTEX do të zgjasë deri më 24 janar të vitit 2024 me mundësi për zgjatjen e bashkëpunimit.

https://www.facebook.com/ArtanGrubi/posts/779917850164402

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...