Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Ligjvënësit amerikanë hetojnë shkaqet e tërheqjes kaotike nga Afganistani

Një raport i administratës së Presidentit Biden arriti në përfundimin se tërheqja kaotike e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani në gusht 2021, ishte kryesisht si rezultat i vendimeve të marra nga administrata e ish-Presidentit Trump. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Katherine Gypson bisedoi me anëtarët e Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë të Dhomës së Përfaqësuesve për hapat që ata synojnë të ndërmarrin në vazhdim.

 

Mbi një vit e gjysëm që nga tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani, një raport i ri i administratës së Presidentit Biden arrin në përfundimin se vendimet e marra nga ish-Presidenti Donald Trump krijuan kushtet për dështimin e Shteteve të Bashkuara.

 

“Administrata e fundit u angazhua jo vetëm për largimin e të gjitha forcave amerikane, por edhe për lirimin e mijëra, dhjetëra mijëra luftëtarëve nga burgu, si dhe për afate kohore, që iu lanë administratës Biden. Presidenti bëri gjithçka të mundur për ta mbajtur nën kontroll situatën”, tha Ligjvënësi demokrat David Cicilline.

 

Por, ligjvënësit republikanë thonë se Presidenti Biden është në fund të fundit përgjegjës si kreu i qeverisë. Ligjvënësi Chris Smith i tha Zërit të Amerikës se ka qenë i zemëruar nga mungesa e përgjegjshmërisë…

 

“Nuk më besohet që administrata ia kaloi fajin Trampit. Siç e dini, ai e kishte shoqëruar me kushte, se kur, apo nëse forcat tona do të largoheshin nga Afganistanit dhe ky është çelësi, ky është thelbi i gjithçkaje, se pati kushtëzim. Bideni nuk pati asnjë kushtëzim, njoftoi paraprakisht se dëshironte pamje të llojit të 11 shtatorit”, thotë Ligjvënësi republikan Chris Smith.

 

Kryetari i Komisionit të Marrëdhënieve me Jashtë të Dhomës së Përfaqësuesve, Michael McCaul i tha Zërit të Amerikës se administrata e Presidentit Biden vazhdon të mos i dorëzojë komunikimet gjatë të cilave pati mendime të kundërta nga ambasada amerikane në Kabul.

 

“Kongresi ka të drejtën të njihet me përmbajtjen, dhe kjo është gjithë çfarë kemi kërkuar nga Sekretari (i Shtetit). Le t’i retushojnë emrat; do të njihemi me dokumentat në një mjedis për informacionet e klasifikuara. Por, unë dua ta shoh përmbajtjen e tyre. Nuk dua ta marr të filtruar nga punonjësit tuaj”, thotë Kryetari McCaul.

 

Zyrtarët e qeverisë u thanë ligjvënësve këtë javë se faji mund të gjendet në të dyja administratat, duke filluar që nga pasojat e shkaktuara nga marrëveshja e Dohas e vitit 2020, e negociuar nga ish-Presidenti Trump.

 

“Këto vendime degraduan në mënyrë dramatike moralin e forcave afgane të sigurisë dhe krijuan një varësi totale në luftime të ushtrisë afgane tek kontraktorët dhe forcat amerikane, duke e lënë kështu ushtrinë afgane të paaftë për të zhvilluar operacione”, thotë John Sopko, Inspektor i Përgjithshëm për Rindërtimin e Afganistanit.

 

“Arritëm në përfundimin se drejtuesit e ambasadës, duke zbatuar vendimin e marrë në atë kohë nga administrata, vepruan me mirëkuptimin se operacionet diplomatike do të vazhdonin në Afganistan pas tërheqjes së forcave ushtarake dhe nuk donin të angazhoheshin haptazi në planifikimin e evakuimit, për shkak të shqetësimeve se mund të ngjallte panik dhe të dëmtonte mbështetjen për qeverinë afgane”, tha Inspektorja e Përgjithshme në detyrë, Diana Shaw.

 

Ligjvënësi McCaul thotë se Kongresi do ta vazhdojë hetimet për sulmin vetëvrasës me bombë më 26 gusht 2021, në aeroportin e Kabulit.

 

“Kush ishte komandanti që nuk dha leje për të goditur autorin e sulmit vetëvrasës, që rezultoi me vdekjen e 13 burrave dhe grave ushtarake?”, tha Kryetari McCaul.

 

Sulmi me bombë vrau edhe 170 civilë afganë./ VOA

Latest Posts

“Dajti Ekspres”, një aventurë për të mos u humbur!

“Dajti Ekspres”, është një nga aventurat që asnjë njeri nuk duhet ta humbasë.   Me një gjatësi  prej 4350 metra dhe një lartësi që arrin...

SHBA-ja sanksionon shtatë rusë: Tentuan ta destabilizojnë edhe Ballkanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë sanksionuar shtatë anëtarë kryesorë të një grupi rus, të lidhur me shërbimet e inteligjencës, për tentimet e...

Me Mickoskin ose pa të, Maqedonia do të vazhdojë drejt BE-së

Kundërshtarët më të mëdhenj të anëtarësimit të Maqedonisë në BE për momentin janë Rumen Radev, ose “agjenti i Putinit” dhe Hristijan Mickoski. Të dy...

Mos i humbisni

Editorial/ Ali Ahmeti, hijerëndi i shqiptarisë!

Ali Ahmeti për arsye të shumta është shndërruar në një figurë unike politike. “Momento” nga latinishtja do të thotë “mos harro mbaje në mendje”....

Kina: Aleancat si NATO-ja mund të nxisin konflikt në Azi-Paqësor

Ministri kinez i Mbrojtjes, Li Shangfu, ka paralajmëruar të dielën kundër krijimit të aleancave ushtarake të ngjashme me NATO-n, në rajonin e Azi-Paqësorit, duke...

Izet Mexhiti koordinoi festën paralele të BDI-së në Tetovë me Lëvizjen BESA?!

Disa orë pas shpalljes së njoftimit për shënimin e 21 vjetorit të themelimit të Bashkimit Demokratik për Integrim zyrtarisht nga partija, manifestim ky që...

Nesër në Shkup, Ali Ahmeti shënon 21 vjetorin e BDI-së

Më 5 qershor (nesër) Bashkimi Demokratik për Integrim me koktej festiv do të festojë 21 vjetorin e formimit të kësaj partie. Nëpërmjet një postimi në...