Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

“Bechtel” ka të ardhura vjetore më shumë se BPV vendore, kanë ndërtuar sistemin më të madh të transitit të shpejtë në botë dhe urën më të madhe në Ballkan

Kompania amerikane “Bechtel” është themeluar në fund të shekullit të 19-të – në vitin 1898 dhe në vitin 2022 kanë pasur të ardhura vjetore prej 17.5 miliardë dollarë, që është më shumë se BPV-ja e Maqedonisë së Veriut, e cila në vitin 2022 ishte 14.2 miliardë dollarë.

Sipas “Forbes”, kjo kompani është në vendin e 20-të në listën e kompanive më të mëdha private amerikane, dhe kanë punuar dhe po punojnë në disa nga projektet më të rëndësishme të infrastrukturës.

Në San Francisko, Bechtel projektoi dhe ndërtoi sistemin më të madh dhe më të avancuar të transitit të shpejtë në botë. Ky projekt u njoh nga Shoqata Amerikane e Punëve Publike si një nga dhjetë projektet më të rëndësishme publike të shekullit të 20-të, së bashku me Digën Hoover, Urën Golden Gate të San Franciskos dhe Kanalin e Panamasë.

Bechtel po punon gjithashtu në ndërtimin e një aeroporti në Sidnej. Aeroporti Western Sydney në Australi është një projekt me vlerë mbi katër miliardë dollarë. Ky aeroport në Sydney pritet të finalizohet në vitin 2026 dhe do të jetë një nga më të mëdhenjtë në Australi me mbi 10 milionë pasagjerë në vit.

Kompania operon në një konsorcium me “Enka” në shumë projekte infrastrukturore, si ndërtimi i korridoreve 8 dhe 10-d në vend. Ata kanë pas vetes një sërë projektesh dhe përpjekjesh, por edhe njohje. Dy kompanitë ndërtuan urën më të gjatë në Ballkan, mbi lumin Lepenec në Kosovë, me një gjatësi prej 5.75 kilometrash.

Përveç autostradës në Kosovë, “Bechtel dhe Enka” po ndërtojnë edhe autostradën e Moravës në Serbi, seksion ky që po ndërtohet duke zhvilluar infrastrukturën më moderne digjitale dhe sistemin e mbrojtjes nga përmbytjet.

Gjatë ndërtimit të kësaj autostrade do të vendosen më shumë se 1000 kilometra kabllo optike, të cilat do të shërbejnë për përmirësimin e infrastrukturës 5G. Mbështetje dhe garanci për këtë projekt dhe për konsorciumin “Bechtel and Enka” është edhe qeveria britanike, e cila ka dhënë 430 milionë euro.

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...