Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Kundërshtarët e Korridorit 8, Matoshi: Opozita përpiqet të pengojë realizimin

Ndryshimi i tetë ligjeve, të nevojshme për realizimin dhe ndërtimin më dinamik të Koridorit 8 dhe 10D, ka ngjallë shumë paknaqësi për dy partitë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE dhe “E Majta”. Së bashku kanë dorëzuar mbi një mijë amandamente për të bllokuar këto projekt ligje. Sipas shumicës VMRO DPMNE dhe E Mjata vazhdojnë me bllokimin e punës së Kuvendit.
Ish deputeti, tani profesori Universitar Ruzhdi Matoshi, për TVM2, ka deklaruar se nuk është hap i mirë i opozitës maqedonase, sepse këto dy korridore do të gjenerojnë zhvillim ekonomik.
“Veprimet e Opozitës, konkretisht VMRO-së dhe “Levicës”, të cilat janë në funksion të mos realizimit të Korridorit 8, janë agjenda të cilat hapin polemika. Është agjendë jashtëzakonisht e keqe e opozitës, ku unë mendoj se ato shpejt duhet të përmirësohen në konceptin pragmatik të idesë së Korridorit 8. Besoj që veprimet e opozitës do të jenë të kota për arsyje sepse tani Korridori 8 është agjendë edhe e Bashkimit Europian.”, tha profesori universitar Ruzhdi Matoshi.

Latest Posts

Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: 145 vjet më pas, fryma dhe porositë atdhetare të krerëve të saj janë gjallë

Me rastin e 145 vjetorit të themelit të Lidhjes së Prizrenit, kryetari i BDI Ali Ahmeti ka shkruar se sot kujtojmë me krenari një nga...

Rusia kritikon Islandën për ‘shkatërrim’ raportesh dypalëshe

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se vendimi i Islandës për të pezulluar aktivitetet e ambasadës në Moskë “shkatërron” bashkëpunimin dypalësh.   Islanda tha të...

Makina përplas motorin e Policisë Rrugore, lëndohet efektivi

Një motor i Policisë Rrugore është përfshirë në një aksident në vendin e quajtur “Qafa e Koshovicës”, në Fier.   Mësohet se një automjet tip...

Mos i humbisni

24 vjet nga kapitullimi i Serbisë

ot bëhen 24 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes ushtarako-teknike të Kumanovës, me të cilën iu dha fund luftës në Kosovë, duke u dorëzuar ish-ushtria...

Takimi Biden-Sunak, në fokus thellimi i bashkëpunimit ekonomik

Presidenti Joe Biden zhvilloi një takim me kryeministrin e Britanisë së Madhe Rishi Sunak, i cili ndodhet për një vizitë në Shtetet e...

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...