Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

“Kur hyra në VV bëra një marrëveshje me Kurtin, s’u respektua”


Fatmir Humolli, ka dhënë detaje rreth largimit të tij nga partia në pushtet. Humolli thotë se para se të hynte në Vetëvendosje kishin bërë një marrëveshje me kryeministrin.

Kjo marrëveshje ka të bëjë me disa kushte që Humolli ia kishte dorëzuar Kurtit, për zhvillim të vendit. Sipas Humollit, këto nuk u plotësuan asnjëherë.

“Kur kam hyrë në Vetëvendosje kemi bërë një marrëveshje për zhvillim të vendit, marrëveshja ka qenë që të bëhen rreth 100 mijë fshatra prodhuese që në bazë të kalkulimeve do të ishin punësuar 16 mijë punëtorë, këta do ta ndalshin gjakderdhjen financiare. Ky ka qenë kushti im i parë dhe sjellja jo korrekte, këto inatet të deputetëve ose ministrave që po shkaktojnë një përçamje edhe në shoqëri. Kushti i dytë ka qenë që mos të krijojmë acarime artificiale dhe debate jo të natyrshme”, tha Humolli në Blic Interview.

“Shpesh herë në Kuvend na ka vendosur në pozitë të keqe. Këtu nuk është kuptuar drejt demokracia, besimi që ju ka dhënë prej qytetarëve. Ka deputetë që ka marrë rreth 5000 mijë vota, nëse unë e ofendojë atë, i bie që po ofendojë edhe qytetarët që e kanë votuar”, tha ai.

Humolli shtoi se përderisa Serbia po punonte të krijonte që të fuqizonte lobin pro-serb, Qeveria Kurti dëshiron përqarje të brendshme.

Këtu ai përmend çështjen me veteranët e UÇK-së.

“Këto kushte nuk i krijoi, por mua më krijoi parakushte që të largohem nga kjo parti. Disa ligje nuk më kanë bërë përshtypje, mua më ka intersuar siguria e vendit. Kur krijohet përçarja në popull, në kohën kur kemi pas nevojë që të kemi unitetin më të madh në shoqërinë, shkak se Serbia kur e ka pa që 51% ia ka dhënë një subjektit politik dhe e ka pa rrëzikun për t’u ballfaquar”, tha ai.

“Serbia punonte të krijojntë që të fuqizonte lobin pro-serb në Evropë dhe në Amerikë, ndërsa ne përqaheshim brenda këtu. Psh, rasti tek veteranët, kategoria që sakrfikoi që të krijojmë kushte që ne sot të jetojmë të lirë, ata u atakuan prej Qeverisë”, shtoi ish-deputeti i LVV-së.

Latest Posts

Grubi – Balluku: Jetësimi i Korridorit 8, arritje e madhe për mbarë rajonin

Zëvendës kryetari i parë i Qeverisë dhe ministër për Sistem Politik dhe Marrëdhënie Ndërmjet Bashkësive, z. Artan Grubi ka pritur në takim Zëvendës kryeministren...

Ekspertë paralajmërojnë se inteligjenca artificiale mund ta sjellë zhdukjen e njerëzimit

Një grup ekspertësh, përfshirë drejtuesit e OpenAI dhe Google Deepmind, kanë paralajmëruar përmes një deklaratë të përbashkët se inteligjenca artificiale mund të çojë në...

30 ushtarë të plagosur nga serbët/ BE: Të ndalet përshkallëzimi i situatës pa kushte

Pas tensioneve të së hënës nata në veri të Kosovës kaloi e qetë, por mëngjesin e kësaj të marte protestuesit janë rikthyer sërish.   Megjithatë deri...

Mos i humbisni

Rexhepi: Sot u prezantua dokumenti strategjik Programi Operativ Sektorial për Transport për vitet 2024-2027

Zëvendës ministri i Transportit dhe Lidhjeve Bekim Rexhepi sot ishte pjesmarës në eventin e organizuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve me grupin punues...

Analistët: “Dashuria” e dy ish-“armiqve të përbetuar”, Kasami-Gashi, akt dëshpërimi dhe shterp!

“Është vetëm një përpjekje shterpe, për të mos thënë e dëshpëruar, e dy ish-kundërshtarëve të ashpër politik për të bërë një manovër të re...

Ra nga lartësia e pemës/ Humb jetën pas 11 ditësh tek Trauma 34-vjeçari

Një 34-vjeçar ka humbur jetën pas 11 ditësh, që qëndronte i shtruar në spitaline  Traumës.   Policia njofton se 34-vjeçari me iniciale P.K në datën...

“Princeshë e bukur”, një baladë e bukur nga Aleksander Gjelaj

Me tekst nga vet këngëtari Aleksander Gjelaj, muzikë nga vet ai dhe Florent Boshnjaku si dhe orkestrim nga Florent Boshnjaku, këngëtari Gjelaj vjen këtë...