Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Matoshi: Opozita është asinkron me BE-në

Matoshi poashtu shtoi se këto tentativa të VMRO-DPMNE-së janë të qëllimshme, sepse ato dëshirojnë ta mbajnë diskursin politik i cili, prodhon politika nacionaliste, e të cilat sipas Matoshit për fat të keq tek ne akoma janë prezente dhe mirë të pranuara nga një pjesë e popullsisë.
“Përceptimi publik ende në RMV është i tillë, që u shkon në favor agjendave nacionaliste, dhe unë mendoj se ai përceptim publik ekziston ende në Maqedoni. Ata duhet të jenë të vetëdishëm se tani RMV është pjesë e integrimeve euroatlantike, dhe ata do të duhet të përçojnë politika të cilat janë në sinergji me BE dhe me vlerat euroatlantike, përndryshe gjithcka që përceptohet me nacionalizëm do të dështojë.”, tha Matoshi.
Matoshi dhe njohësit e mirë të çështjeve politike dhe ekonomike poashtu kanë pohuar se ndërtimi i këtyre koridoreve do ta bëjnë të mundur që tregu u Maqedonisë të lidhet me dy porte atë të Durësit dhe atë të Burgasit, ku të gjitha resurset, repromaterialet për ekonominë të cilat gjendet në territoret e Kaspikut të Ukrainës, u mundësohet që ato më lehtë të depërtojnë deri tek porti i Durësit, duke kaluar përmes Maqedonisë së Veriut.

Latest Posts

Do organizonin atentat në Berat, arrestohet një nga tre personat e shpallur në kërkim

Kapen njëri nga tre personat e shpallur në kërkim si pjesë e grupit kriminal që do të organizonin atentat në Berat. Në prangat...

Ukraina akuzon Rusinë për bllokim të marrëveshjes për drithëra

Ministria e Rinovimit dhe Infrastrukturës së Ukrainës tha më 1 qershor se marrëveshja për eksportin e grurit, e ndërmjetësuar nga OKB-ja, është ndërprerë sërish...

Grubi në Opinion komenton situatën në Kosovë dhe nevojën e kordinimit me SHBA

Zv/Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Artan Grubi thotë se Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është konsultuar me qeverinë maqedonase për zhvillimet në veri...

Mos i humbisni

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...

NASA flet mbi UFO-t përpara raportit përfundimtar mbi objektet flutarake të paidentifikuara

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA zhvilloi, këtë të mërkurë, takimin e parë publik mbi UFO-t, një vit pasi nisi një studim mbi objektet fluturake...

Drama e luftës/ Në Bakhmut kanë mbetur vetëm 500 banorë, ishin 70 mijë

Kanë mbetur vetëm 500 njerëz në Bakhmut, qyteti në Ukrainën lindore në qendër të luftimeve të dhunshme që nga vera e kaluar.   Këtë e deklaroi kryetari...