Atletico Madridi i futet garës për Armando Brojën

Atletico Madridi duket se do të rivalizojë Milanin në garën për të nënshkruar me Armando Brojën. 21-vjeçari ishte shumë i lidhur me një largim nga...

TË FUNDIT

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Grubi: Marrëveshja për Кorridoret nuk është sekrete dhe do t’u prezantohet deputetëve, opozita mori pjesë në të gjithë procesin

Në emisionin e sotëm të “Mrezha”, zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi iu përgjigj pyetjeve të Infomax në lidhje me Marrëveshjen për ndërtimin e Korridoreve 8 dhe 10d. Grubi theksoi se marrëveshja ka një klauzolë konfidencialiteti, por nuk është aspak sekrete, por do t’u prezantohet deputetëve në Kuvend.

– Nuk është e vërtetë që Marrëveshja është sekrete, ne nuk kemi ndërmend të fshehim asgjë, përkundrazi, ky proces që ka dy vite është publik dhe shumë transparent. Në proces janë përfshirë shumë institucione, ka pasur ofertë për të përfshirë edhe opozitën dhe reagimet e sotme më befasojnë sepse ishin pjesë e këtij procesi.

Kontrata nuk është sekret shtetëror, është e natyrës konfidenciale, por vetëm disa pika të kontratës mund të mos publikohen, por pothuajse të gjitha kontratat e nënshkruara nga NPRSH janë të njëjta sepse ka sekrete biznesi sepse çdo kompani ka biznesin e saj, shpjegon Grubi.

– E gjithë marrëveshja është përkthyer në ligj dhe miratuar nga Kuvendi dhe definitivisht nuk është sekret shtetëror.

Ne si Qeveri jemi të gatshëm që t’i përgjigjemi pozitivisht kërkesave të deputetëve dhe dje kam kërkuar nga deputetët që të na lejojnë ta prezantojmë Marrëveshjen para një komisioni parlamentar. I gjithë komisioni drejtues është gati të raportojë në Parlament dhe deputetë dhe t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve të tyre, nuk ka asgjë për të fshehur, nuk ka asgjë të tmerrshme për vendin, përkundrazi, është shumë e mirë për vendin. Nga përvoja e mëparshme vendosëm që këtë herë të veprojmë ndryshe, në atë mënyrë që të gjitha shtetet e rajonit ta zgjidhin çështjen me autostradat, thotë Grubi.

Latest Posts

“Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike”/ The Economist: Rama kryeministër deri në vitin 2029

Shqipëria nuk është më një shaka e keqe ballkanike   Ajo drejtohet nga Edi Rama, një ish-basketbollist dhe artist modern.   Për një kohë të gjatë, pjesa më...

Hill: Kemi probleme shumë thelbësore me Kurtin

Ambasadori amerikan në Beograd, Christopher Hill, tha se Uashingtoni ka “disa probleme shumë thelbësore” me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.   Në një intervistë për Zërin...

Mos i humbisni

Grubi priti në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar

Zëvendës kryeministri i parë Artan Grubi sot ka pritur në takim përfaqësuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar me të cilët kanë diskutuar mbi rëndësinë e...

5 milionë denarë për dokumentacionin teknik për kanalizimin fekal, atmosferik dhe stacionin filtrues në komunën e Bogovinës

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor dhe komuna e Bogovinës sot kanë nënshkruar marrëveshje për ndarjen e 5 milionë denarë për realizimin e...

Spanja regjistron pranverën më të nxehtë në histori

Pranvera e këtij viti ishte më e nxehta dhe dyta më thatë në Spanjë, që kur ky shtet ka nisur të regjistrojë temperaturat më...

BDI: Le t’i votojë Mickoski ndryshimet kushtetuese, BDI për integrim në BE del prej Qeverie

Bashkimi Demokratik për Integrim në mënyrë “ekspres” i është përgjigjur kërkesës së kreut të VMRO-së, Hristian Mickoski për daljen e BDI-së nga Qeveria. Sipas tyre,...