Berluskoni, i tronditur nga plagosja e lojtarit të tij

Episodi ku përfshihet Pablo Mari në qendrën tregtare Assago, i goditur me thikë pas shpine nga një person me probleme mendore, tronditi të gjithë...

TË FUNDIT

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

S’ka punëtorë për hotelet/ Shumë biznese në Durrës po marrin punonjës të huaj

Ky sezon turistik duket se do të jetë edhe më sfidues se ai i një viti më parë, në drejtim të sigurimit të punëtorëve. Edhe këtë vit, kryefjalë e shqetësimit për hotelet mbetet gjetja e punonjësve të kualifikuar.

 

Hotelet në qytetin bregdetar të Durrësit po rrisin çdo vit numrin e të huajve, që shërbejnë në strukturat akomoduese, ndonëse kostoja e tyre është më e lartë se e një punonjësi shqiptar.

 

Operatorët turistikë thonë se edhe të huajt nuk janë të qëndrueshëm, dhe kjo vjen si pasojë e sezonit të shkurtër turistik.

 

Ndaj, sipas tyre, çelësi i suksesit është zgjatja në kohë e sezonit, përtej 4 mujorit që është aktualisht.

 

Nga një llogaritje e bizneseve, çdo i huaj i punësuar në sektorin e hoteleri-turizmit ka një kosto prej afro 1000 euro shtesë, për shkak të akomodimit, biletës së avionit, apo dhe plotësimit të dokumentacionit me leje qëndrimi në Shqipëri.

Latest Posts

Biden: Mbështetja e SHBA për Ukrainën nuk do të lëkundet kurrë

“Mbështetja e popullit amerikan për Ukrainën nuk do të zbehet. Ne gjithmonë mbështesim demokracitë. Gjithmonë.” Kështu deklaroi Joe Biden ne nje konference per shtyp...

Endi Demneri vajza më e bukur shqiptare; Miss Universe Albania & Kosova dhuron emocione të forta

Endi Demneri fitoi kurorën e Miss Universe Albania 2023!   Bukuroshja nga Tirana fitoi spektaklin e madh të bukurisë organizuar në “Pallatin e Kongreseve” dhe...

Mos i humbisni

Fillojnë punët për ndërtimin e Korridorit 8

Nënkryetari i parë i Qeverisë dhe ministri për Sistem Politik dhe Marrëdhënie mes Bashkësive, Artan Grubi, sot, në pikëpagesën Tetovë-Gostivar, do të merr pjesë...

Irani mbron vendimet për ekzekutim të protestuesve

Kreu i gjyqësorit të Iranit, Gholamhossein Mohseni-Ejei, i ka mbrojtur vendimet për dhënien e dënimeve me vdekje për disa protestues të përfshirë në protestat...

Sevilla sundon Europa League, mund Romën dhe fiton trofeun e 7 në histori

Sevilla vazhdon te shkruaje historine ne Europa League. Skuadra spanjolle fitoi per here te 7 ne histori Europa League, trofeun e dyte pas...