Tetovari Valon Ethemi i pandalshëm – VIDEO nga supergoli i tij

Futbollisti 25 vjeçar i ekipit turk Istanbulspor-Alanyaspor, tetovari Valon Ethemi ka realizuar golin e nëntë sezonal në Turqi. Ai në minutën e 67-të u nis...

TË FUNDIT

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Ademi – Filipidu: Greqia është aleati ynë në rrugën drejt BE

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Arbër Ademi, sot realizoi takim me ambasadoren e Greqisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, SH.S. znj. Sofia Filipidu.

Në takim, Ademi falënderoi për mbështetjen e vendosur të Greqisë për rrugën eurointegruese të Maqedonisë së Veriut, e cila ka nisur negociatat për anëtarësim në Bashkimin Evropian, si dhe për gatishmërinë e Greqisë për të ndarë përvojën e saj me vendin tonë në këtë plan. Ademi e njoftoi ambasadoren Filipidu se në koordinim me kryeministrin dhe presidentin e shtetit është formuar grupi i punës i Ministrisë së Drejtësisë për ndryshimet kushtetuese, i cili do të punojë në përgatitjen e ndryshimeve të Kushtetutës.

Ambasadorja Filipidu vlerësoi se intensifikimi i takimeve bilaterale të nivelit të lartë është dëshmi e afrimit në rritje midis të dy vendeve. Ajo theksoi se Greqia gjithmonë ka mbështetur ambiciet evropiane të Ballkanit Perëndimor, përfshirë edhe Republikën e Maqedonisë së Veriut. Ajo shtoi se bashkëpunimi do të vazhdojë edhe në periudhën e ardhshme duke organizuar punëtori, vizita zyrtare dhe takime në nivel të ekspertëve për të lehtësuar procesin e negociatave me BE-në.

Në takim u shpreh kënaqësia e ndërsjellë për trendin pozitiv të zhvillimit në marrëdhëniet bilaterale dhe dialogun politik konstruktiv midis të dy vendeve pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, e cila hapi një faqe të re në marrëdhëniet bilaterale dhe krijoi klimë pozitive për bashkëpunim të frytshëm në të gjitha fushat me interes të ndërsjellë. Në këtë drejtim, bashkëbiseduesit shkëmbyen mendime për mundësitë për avancimin dhe thellimin e mëtejshëm të bashkëpunimit midis të dy vendeve në planin bilateral, rajonal dhe multilateral.

Latest Posts

Pentagoni paralajmëron shterimin e fondeve për mbështetjen e Ukrainës: Kongresi të veprojë

SHBA mund të mos e suportojë më Ukrainën njësoj financiarisht apo ushtarakisht. “Alarmi” është ngritur nga Pentagoni këtë të martë, ku theksohet se...

Dramë me ndërtimin e një objekti në Çair/ Punimet njëherë u ndërprenë sepse s’kishte leje, tani kanë vazhduar sërish

Kanë vazhduar punimet e një objekti të ri në Çairi, investitori i të cilit ende nuk dihet se kush është. Nga komuna e Çairit...

Kurti: Sulmi i 24 shtatorit dëshmon për planet e Serbisë për aneksimin e veriut të Kosovës

“Ndërsa unë kam qenë në tavolinën e dialogut në Bruksel dhe në samite të Procesit të Berlinit për të arritur marrëveshje për të ardhmen,...

Mos i humbisni

Tensionet në veri/ Hasani: Serbia i “fryu zjarrit” të konfliktit, palët t’i rikthehen dialogut

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani ka rikonfirmuar pozicionimin e Shqipërisë krah Kosovës, lidhur me tensionet e regjistruar së fundmi...

Ikën edhe një gazetare nga ALSAT!

Pas tre gazetarëve që u larguan ditë më parë nga Tv ALSAT, është larguar një gazetare tjetër. Evi Shkopi është gazetarja e katërt që...

Ademi: Opozita shqiptare e udhëhequr nga VMRO bllokoi ligjin për lojërat e fatit

Koordinatori i grupit parlamentar të BDI-së, Arber Ademi përmes një press-konferenca hodhi poshte të gjitha pretendimet e opozitës shqiptare mbi ligjin për lojrat e...

Përçahet rëndë Alternativa në Tetovë/ Deputeti Hysni Ismaili: Nuk e njoh degën e zgjedhur mbrëmë, kemi degën dhe organet tjera

Deputeti i Alternativës, Hysni Ismaili është kontaktuar për të marë qëndrimin e tij për mos pjesëmarrje në kuvendin e djeshëm ku u zgjodh kryesia...