Klubi i skijimit “DITA” nis sezonin me grupin e parë

Klubi i skijimit “DITA” si çdo vit tjetër edhe këtë sezon ka nisur me aktivitetet e saj. Nga ky klub tashmë kanë shënuar startin...

TË FUNDIT

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Korridori 8/ Grubi: Punën e “Bechtel Enka” do ta shohin dhe vlerësojnë qytetarët

Duke folur për ndërtimin e Korridorit 8-të dhe marrëveshjen me gjigandin “Bechtel Enka”, zëvendëskryeministri i parë, Artan Grubi në Klan Debat tha se marrëveshja nuk mund të publikohet sepse sipas tij, askush nuk do të dëshironte ta zbulonte formulën e suksesit.

Sipas Grubit, tash për tash nuk do të publikohet asgjë, punën e kompanisë do ta shohin qytetarët.

Shton se kontrata është nënshkruar në përputhje me ligjet aktuale që janë në fuqi

“Nga dokumentet me Bechtel Enkas nuk mund të publikohen pjesë të marrëveshjes, kjo është pjesë e marrëveshjes, kjo është pjesë e suksesit të asaj kompanie, sepse formula e suksesit nuk jepet. Kanë punuar në gjithë botën kjo kompani dhe me dhjetra e dhjetra kontrata nuk janë publikuar sepse ruhet fshehtësia e profesionalizmit të tyre. Tash për tash nuk do të publikohet asgjë, punën e kompanisë do ta shohin qytetarët. Kontrata është nënshkruar në përputhje me ligjet aktuale që janë në fuqi. Nuk ka pasur diskutim me kompanitë vendore për ta marrë tëresinë e projektit korridori 8 si projekt madhor, për arsye të kapacitetit jo të mjaftueshëm, sepse Bechtel ndërton 24-25 km në vit, pra, ka kapacitet të fuqishëm për mbulesen e komplet projektit. Por, kompanitë vendore do të kyçen në projekt dhe kanë shfaqur interes”, deklaroi Grubi.

Latest Posts

Blinken: Serbia të ulë menjëherë tensionet me Kosovën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të premten se incidentet si ai të dielës në fshatin Banjskë në veri të Kosovës, paraqesin sfida...

Vuçiç: Sekretari Blinken më paralajmëroi për masa ndaj Serbisë

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha të premten në Beograd se ka zhvilluar një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken, nga i...

Mos i humbisni

DASH: Nuk mund të barazohet vrasja e policit me atë të sulmuesve

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kundërshtojnë përpjekjet që të barazohet vrasja e rreshterit të Kosovës, Afrim Bunjaku, me sulmuesit “që ishin të përfshirë në...

“Stadiumi”, “Ballistët” ngrenë “alarmin”: Bilall Kasami tenton të tallet dhe mashtron tetovarët të cilët jetojnë për Shkëndijën

Nërpërmes një reagimi në “Facebook”, tifo-grupi nga Tetova, “Ballistët” kanë ngritur alarmin nëpërmes të cilit kërkojnë përgjegjësi për mos mbajtjen e premtimit për ndërtimin...

Të shtëna me armë zjarri në një spital në Holandë/ Nuk dihet numri i saktë i viktimave

Dy incidente me të shtëna armësh në Roterdam kanë rezultuar në një numër të paspecifikuar të viktimave, tha Policia më 28 shtator.   Një sulmues...